Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Muzyka nie tylko na święta

„Du bist meine Insel”, „Bitte hör nicht auf zu träumen“ und „Himmelblaue Augen“ to utwory, które znalazły się na nowej płycie wydanej przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. W ramach projektu “Promocja zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej i ich dorobku kulturalnego” nagrano też dwa teledyski.

 

– W sumie w ramach projektu nagrano pięć utworów, które znalazły się na płycie. Artyści, którzy je wykonali to Julia Ledwoch, Julia Chrobok, Vanessa Gonsior oraz zespoły Echo Krośnicy i Glogovia Brass – mówi Andrea Pownuk z TSKN. Już niebawem płyta będzie dostępna w biurze TSKN. Dodatkowo wyprodukowano też dwa teledyski: dla Julii Ledwoch i Echa Krośnicy. Wokalistka Julia Ledwoch jest bardzo zadowolona z efektu: – W dniu kręcenia teledysku było bardzo mroźno i sypał śnieg. To dodało całości wyjątkowej tajemniczej aury. Zmarzliśmy wszyscy, ale było warto. Utwór w warstwie tekstowej i muzycznej jest lekki i przyjemny w odbiorze. Chcieliśmy, by teledysk też taki był. Powstał  więc nastrojowy klip z zimowymi akcentami – mówi artystka. Oba teledyski jeszcze przed świętami będzie można obejrzeć na youtubowym kanale TSKN. – Nagrania piosenek były realizowane w Lubrzy, w studiu VOX ART Natalii Rygiel, zaś jeden z teledysków mogliśmy nagrywać w Farskiej Stodole w Biedrzychowicach, dzięki uprzejmości pani Róży Zgorzelskiej – podkreśla Andrea Pownuk.

 

Echo Krośnicy
Foto: Adam Liszka

 

W ramach projektu odbyły się również sesje zdjęciowe z udziałem 16 artystów Mniejszości Niemieckiej. Autorem zdjęć jest Adam Liszka. –  Zdjęcia z sesji będą wykorzystane do promocji zespołów na naszej stronie internetowej www.skgd.pl. Oczywiście zespoły również otrzymają zdjęcia do wykorzystania czy to na plakaty, czy na ich własne strony internetowe. Mamy w Mniejszości Niemieckiej tylu artystów i musimy się nimi chwalić, ponieważ wykonują wspaniałą pracę – mówi Andrea Pownuk. Dzięki akcji promocyjnej jest szansa na to, że o wokalistach i zespołach mniejszości usłyszą nie tylko jej członkowie, ale i inny mieszkańcy regionu.

 

Projekt „Promocja zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej i ich dorobku kulturalnego” jest finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Anna Durecka

Show More