Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nadal chcą działać

Jubileusz Niemców w Grudziądzu uświetniły występy artystyczne.  Foto: MN Grudziądz
Jubileusz Niemców w Grudziądzu uświetniły występy artystyczne.
Foto: MN Grudziądz

Niegdyś były trzy, dziś została tylko jedna, lecz działać chcą nadal. Mowa o organizacji mniejszości niemieckiej w Grudziądzu w województwie kujawsko-pomorskim, które niedawno świętowała jubileusz istnienia.

 

Towarzystwo Ludności Pochodzenia Niemieckiego od lat ma swoją siedzibę na osiedlu Strzemięcin przy ulicy Korczaka 25. Od jakiegoś czasu szefem organizacji jest Andrzej Gehrke. Przed laty istniały w Grudziądzu jeszcze dwa inne stowarzyszenia, lecz w ramach konsolidacji działalności zdecydowano się skupić tylko na jednej organizacji.

 

Z okazji jubileuszu Niemcy z Grudziądza zaprosili także członków pobliskich organizacji mniejszości niemieckiej z województwa kujawsko-pomorskiego, z którymi chętnie śpiewają niemieckie piosenki. Członkom marzył się przed laty profesjonalny chór, który być może w przyszłości uda się założyć. Wprawdzie tamtejszej organizacji brakuje odrobinę aktywności młodzieży w ramach stowarzyszenia, lecz ta chętnie za to uczestniczyła w kursach języka niemieckiego.

 

To, co najbardziej charakteryzuje mniejszość w Grudziądzu, to – tak jak w przypadku innych stowarzyszeń z północy Polski – bardzo dobra współpraca z ziomkostwami, szczególnie z Landsmannschaft Westpreußen. Organizacje odwiedzają się nawzajem, a także organizują wspólne projekty. Jedną z ostatnich takich inicjatyw był Festyn Letni Niemców z Grudziądza, który zorganizowano we wrześniu tego roku. Czynnie towarzystwo bierze udział także w projektach z puli „Ożywienia Domów Spotkań”. Ostatnio zorganizowano np. wykład poświęcony niemieckim malarzom z rejonu Grudziądza.

 

Łukasz Biły

Show More