Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Najpierw organy, teraz ołtarz

Dobiegła końca konserwacja zabytkowego ołtarza głównego kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Chrząstowicach. Prace konserwatorskie zostały przeprowadzone przez pracownię konserwacji Muzeum Śląska Opolskiego pod kierownictwem dr Beaty Wewiórki.

 

Warto przypomnieć, że w ostatnich latach pod nadzorem konserwatorskim udało się już dokonać renowacji zabytkowych organów.Trudno dziś stwierdzić, kto jest autorem ołtarza, ale nie można wykluczyć, że powstał on w Mayer’sche Hofkunstanstalt.
Foto: RB

 

Jak wskazuje pani konserwator: – Ołtarz główny na przestrzeni ponad 120-letniego pobytu w chrząstowickim kościele, w wyniku licznych przeróbek zupełnie zmienił swój pierwotny wygląd. Ołtarz był nie tylko wielokrotnie przemalowywany, ale również mocno przebudowywany. Obiekt powstał w II połowie XIX wieku. Trudno dziś stwierdzić, kto jest jego autorem, ale nie można wykluczyć, że powstał on w Mayer’sche Hofkunstanstalt (to jeden z najważniejszych warsztatów sztuki sakralnej w Bawarii), ponieważ rzeźby z ołtarza mają sygnatury tej pracowni.

 

Zakład został założony w 1847 roku przez Josepha Gabriela Mayera, absolwenta Monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych (1808–1883), artysty malarza i rzeźbiarza, aby dać utalentowanym osobom niepełnosprawnym możliwość wykorzystania ich talentu w działalności zawodowej. W pracowni wykonywano figury świętych, stacje krzyżowe i inne rzeźby chrześcijańskie oraz konstrukcje ołtarzowe pod kierunkiem rzeźbiarza prof. Josepha Knabla. Mayer’sche Hofkunstanstalt jest nadal jednym z wiodących warsztatów dla artystów i projektantów z zakresu projektowania szkła i rzeźby. Ołtarz nie powstał na zamówienie dla kościoła w Chrząstowicach, ale został przywieziony z innego kościoła, a wtedy otrzymał nową kolorystykę, dostosowaną do ówczesnego wnętrza tutejszej świątyni.

 

Konserwacja ołtarza stała się możliwa dzięki dotacji Pełnomocnika Rządu Niemieckiego ds. Kultury i Mediów, którą parafia otrzymała dzięki pośrednictwu i wsparciu ze strony gminy partnerskiej Glashütte z Saksonii. Kwota dotacji wyniosła 27 000 euro. Łączny koszt prac zamknął się w kwocie około 150 000 PLN. Warto przypomnieć, że w ostatnich latach pod nadzorem konserwatorskim udało się już dokonać renowacji zabytkowych organów (również ze wsparciem rządu niemieckiego) oraz konserwacji wszystkich stacji drogi krzyżowej, drewnianej pokrywy marmurowej chrzcielnicy, jak również krzyża procesyjnego.

 

Rafał Bartek
przewodniczący DFK/członek rady parafialnej

Show More