Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nowa opłata gazowa

Jesienią rachunki za gaz dla gospodarstw domowych i firm w Niemczech mocno wzrosną. 15. bieżącego miesiąca podano wysokość nowej opłaty gazowej, która ma obowiązywać od października. Wyniesie ona 2,419 eurocenta za kilowatogodzinę, jak podała spółka Trading Hub Europe.

Bundeswirtschaftsminister Robert Habeck
Foto: Sandro Halank/Wikipedia

Poprzez wprowadzenie opłaty rząd federalny chce wesprzeć importerów gazu, którzy zawarli długoterminowe kontrakty z odbiorcami, jak przedsiębiorstwa miejskie czy zakłady przemysłowe, które od czasu rosyjskiej wojny na Ukrainie nie są w stanie kupować gazu po zakładanej cenie. Mają jednak obowiązek dostarczać gaz do odbiorców, ale nie mogą obciążyć ich zwiększonymi kosztami. Nowa opłata ma w 90% pokryć zwiększone koszty. Władze liczą, że pozwoli to uniknąć bankructw dostawców i tym samym zakłóceń w zaopatrzeniu w gaz.

Opłata dotyczy milionów mieszkańców Niemiec, bo blisko połowa mieszkań w RFN ogrzewana jest gazem. Minister gospodarki Robert Habeck zapowiedział ulgi dla tych, którzy nie będą w stanie ponosić zwiększonych kosztów. Jak przyznał, są osoby, którym z powodu tych podwyżek „i w świecie wysokiej inflacji” może grozić ubóstwo. I dokładnie o to chodzi – o odciążenie tych konkretnych osób. – To nasze zadanie – powiedział Robert Habeck. Z kolei dla niemieckiego przemysłu koszty związane z opłatą gazową mogą wynieść ok. 5,7 mld euro, jak wyliczył Instytut Niemieckiej Gospodarki IW. Najbardziej odczują je firmy z sektorów chemicznego, metalowego, jak również m.in. producenci szkła i ceramiki. Nie jest jeszcze jasne, czy do podanej stawki opłaty gazowej zostanie doliczony VAT. Niemiecki rząd wystąpił do UE o wyjątek w tej sprawie i wyłączenie opłaty spod podatku VAT. Opłata gazowa ma obowiązywać przez półtora roku.

K.S.

Show More