Po dwóch dniach przerwy, 9 maja, na drugiej części pierwszej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego wybrany został nowy zarząd. Radni województwa opolskiego zagłosowali, kto ma być marszałkiem, a kto jego zastępcami.
Marszałkiem został ponownie Andrzej Buła z Koalicji Obywatelskiej. Za tą kandydaturą głosowało 20 radnych, przeciw było 5, wstrzymało się 2. – Wszystko poszło zgodnie z planem koalicjantów. Najważniejsze w naszym przedsięwzięciu jest to, aby mieć zdolność do koalicji i współpracy. Aby doprowadzić do takiej sytuacji, że każdy w tym układzie koalicyjnym jest zadowolony z tego, co się ustaliło przy stole – podsumowuje Andrzej Buła.
Wicemarszałkini ze Śląskich Samorządowców
Na pierwszego wicemarszałka wybrano ponownie Zuzannę Donath-Kasiurę z KWW Śląscy Samorządowcy. – Jest to potwierdzenie zaufania, które wyborcy naszego komitetu Śląscy Samorządowcy dali nam w wyborach samorządowych miesiąc temu. Dla mnie osobiście to oczywiście wielki sukces, byłam bardzo szczęśliwa, otrzymując ponad 7900 głosów. Było to dla mnie potwierdzenie, że dobrze pracowałam dla naszego regionu. Dzisiaj, jako mniejszość niemiecka, jesteśmy dalej pod szyldem Śląscy Samorządowcy w zarządzie województwa. Pracujemy dla mniejszości niemieckiej, ale też, jak dotychczas, dla wszystkich mieszkańców naszego regionu. Ważne jest, że jako członkowie mniejszości niemieckiej możemy i mamy wpływ na rozwój naszego województwa. Chcemy współrządzić naszym regionem, a fakt, że nasi przedstawiciele są zarówno w Sejmiku Województwa Opolskiego, jak i w zarządach powiatowych, gwarantuje, że możemy faktycznie mieć realny wpływ na rozwój naszego otoczenia – ocenia wicemarszałkini Zuzanna Donath-Kasiura, za której kandydaturą zagłosowało 19 radnych, przeciw było 7, jedna osoba wstrzymała się od głosowania.
Poprzednia kadencja nie była prosta, przyznaje Zuzanna Donath-Kasiura i dodaje: – Spotkały nas m.in. pandemia, wojna w Ukrainie i związany z nią przyjazd wielu uchodźców. Jednak udało nam się znaleźć wiele nowych rozwiązań, inicjatyw, nauczyliśmy się, jak używać narzędzi, które już mamy. To pokazało, że nawet jak się nie ma prostych wizji i celów, to można cele zrealizować.
Co dla mniejszości niemieckiej
Choć samego szyldu mniejszości niemieckiej nie ma już w sejmiku, to sprawy mniejszości pozostają na jego agendzie. – Najważniejszy dla nas, jako mniejszości niemieckiej, jest chyba język niemiecki, aby był nauczany na dobrym poziomie. Ale też pokazanie wszystkim mieszkańcom, że język niemiecki to nie tylko część tożsamości naszego regionu, ale również ważny element gospodarki, a zatem też rozwoju gospodarczego województwa opolskiego. Po drugie spuścizną tego regionu jest nie tylko historia czy architektura, ale też działalność mniejszości niemieckiej. To wszystko jest bliskie mojemu sercu. A że zostałam powołana do Komisji Rodziny, Zdrowia, Środowiska i Spraw Społecznych, będę też podejmować działania na rzecz ludzi potrzebujących naszej pomocy. Chcemy stworzyć dobre warunki do życia, pomóc rodzinom, które mają chore dzieci lub opiekują się osobami starszymi. Jesteśmy zobowiązani pracować dla wszystkich ludzi w naszym regionie, szczególnie dla tych, którzy potrzebują pomocy – powiedziała Zuzanna Donath-Kasiura.
Silna reprezentacja
W komisjach członkowie Śląskich Samorządowców również mają swoje przedstawicielstwo: Komisja Rodziny, Zdrowia, Środowiska i Spraw Społecznych – przewodniczący Roman Kolek, członek Komisji Zuzanna Donath-Kasiura; Komisja Kultury i Sportu – wiceprzewodnicząca Edyta Gola; członek Komisji Finansów i Mienia Województwa – Ryszard Galla; Komisja Edukacji, Dialogu Obywatelskiego i Wielokulturowości – przewodnicząca Edyta Gola, członek Zuzanna Donath-Kasiura; Komisja Współpracy z Zagranicą, Turystyki i Promocji Regionu – przewodniczący Ryszard Galla.
– Śląscy Samorządowcy mają w zarządzie województwa silną reprezentację w postaci funkcji pierwszej wicemarszałkini województwa opolskiego, mamy również członków w ważnych komisjach. To wiąże się z ciężką pracą na rzecz mieszkańców województwa opolskiego, wymaga od nas zaangażowania. Ale to zaangażowanie pokazaliśmy już w poprzednich latach, więc myślę, że mieszkańcy poznali nas i ponownie obdarzyli kredytem zaufania – ocenia Edyta Gola, przewodnicząca Klubu Radnych Śląscy Samorządowcy.
Najważniejsze dla nas jako mniejszości niemieckiej jest, aby język niemiecki był nauczany na wysokim poziomie.
– Sesja przebiegła w sposób niezakłócony, myślę, że wybory, które nastąpiły, są dobre dla regionu. Sam osobiście, jako przedstawiciel mniejszości, jestem zadowolony z tego, że kilka znaczących komisji będziemy mieli pod swoją kuratelą. To spowoduje, że rzeczywiście będziemy mogli przez tych pięć lat dobrze pracować dla nas wszystkich – mówi Ryszard Galla, radny Sejmiku Województwa Opolskiego.
Przypomnijmy, koalicję w sejmiku tworzą: Koalicja Obywatelska, PSL i Śląscy Samorządowcy. Na pierwszej sesji sejmiku województwa 7 maja zaprzysiężeni zostali radni nowej kadencji, wśród nich radni z Komitetu Wyborczego Wyborców Śląscy Samorządowcy: Rafał Bartek, Edyta Gola, Roman Kolek, Ryszard Galla i Zuzanna Donath-Kasiura. Przewodniczącym sejmiku został Rafał Bartek z KWW Śląscy Samorządowcy. To jego druga z rzędu kadencja na tym stanowisku.
Manuela Leibig