Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Friday, July 1, 2022

Nie wszyscy wracają do biur

Mimo wygaśnięcia obowiązku pracy zdalnej wielu pracowników w Republice Federalnej Niemiec nadal pracuje z domu – wynika z badania przeprowadzonego przez instytut Ifo. Natomiast z ankiety przeprowadzonej przez platformę internetową XING wynika, że co szósty pracownik nie chce rezygnować z pracy zdalnej i wracać do biura.

Nie ulega wątpliwości, że mimo słabnącej pandemii koronawirusa praca w domu nadal cieszy się wielkim zainteresowaniem i wielu pracowników nad Renem nie chce rezygnować z tej formy zarobkowania. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez monachijski instytut Ifo, odsetek niemieckich pracowników, którzy przynajmniej częściowo pracują w domu, wyniósł w kwietniu tego roku dokładnie 24,9%. Miesiąc wcześniej było to 27,6%.

Elastyczny model

– Po zniesieniu 20 marca obowiązku pracy zdalnej korzystanie z tej formy utrzymuje się na wysokim poziomie – podkreśla ekspert Ifo Jean-Victor Alipour. Najwyraźniej wiele firm na stałe przestawiło się na bardziej elastyczne modele pracy. Według wyliczeń instytutu Ifo aktualnie wykorzystywana jest nieco mniej niż połowa z 56-procentowego potencjału pracy z domu. W sektorze motoryzacyjnym udział pracy zdalnej spadł w ubiegłym miesiącu szczególnie gwałtownie – z 28,4 do 17,8%. Z drugiej strony, dla całego sektora produkcyjnego wskaźnik ten spadł tylko nieznacznie z 18,6 do 16,3%. Średnio największa oferta pracy zdalnej utrzymuje się wśród usługodawców. Udział ten spadł do 35,3% z poziomu 38,7% w marcu. Wśród dostawców usług IT 72,3% nadal pracuje w domu, podczas gdy w marcu było to 76,8%.

Nie chcą wracać do biur

20 marca bieżącego roku zniesiono wszystkie ograniczenia nałożone z powodu pandemii, w tym obowiązkowe przepisy regulujące pracę zdalną. Jak wynika z reprezentatywnego badania Forsa przeprowadzonego na zlecenie platformy internetowej Xing, mniej więcej jeden na sześciu pracowników nie chciał wracać do biura nawet po zakończeniu restrykcji pandemicznych. W obliczu wojny na Ukrainie minister gospodarki Republiki Federalnej Niemiec Robert Habeck ponownie zwrócił uwagę na zwiększone wykorzystanie pracy zdalnej. Według polityka Zielonych pracodawcy powinni w miarę możliwości oferować takie rozwiązanie na zasadzie dobrowolności, aby oszczędzać energię. Przede wszystkim można by było pracować z domu przez jeden lub dwa dni w tygodniu, jak to miało miejsce w czasie pandemii koronawirusa.

Johann Engel

Show More