Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Niezwykłe śląskie nekropolie

 

Na wycieczki tematyczne po śląskich cmentarzach zaprasza w czerwcu, sierpniu i wrześniu Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. – Wybraliśmy naszym zdaniem najciekawsze, najbardziej się miedzy sobą różniące nekropolie. Na niektórych spoczywają ciekawe osobistości, z innymi związane są interesujące historie – mówi Michał Matheja z DWPN.

 

Na opolskim cmentarzu przy ul. Wrocławskiej.
Foto: Anna Durecka

 

 

Dom wydał niedawno publikację pt. „Historia zapisana na śląskich cmentarzach”, prezentującą 50 nekropolii z województw opolskiego i śląskiego. Książka posłużyła jak baza do przygotowania wycieczek tematycznych, przybliżających niektóre z tych cmentarzy. – Oczywiście nie bylibyśmy w stanie pokazać wszystkich podczas jednej takiej wycieczki, stąd pomysł na dwie trasy. Tutaj również musieliśmy się ograniczyć i wybraliśmy takie nekropolie, które są położone blisko siebie, a jednocześnie różnią się między sobą i przez to taka trasa jest ciekawsza – mówi Michał Matheja.

Pierwsza trasa wycieczkowa, która ruszy 16 czerwca i 25 sierpnia, powiedzie jej uczestników przez
Wielowieś, gdzie znajduje się cmentarz żydowski, Bzinicę Nową, gdzie jest cmentarz „husycki”, Jemielnicę z jej cmentarzem francuskim, poprzez Toszek, gdzie pochowani są więźniowie obozu NKWD, aż po gliwicki cmentarz Centralny. Druga trasa ruszy 30 czerwca (brak wolnych miejsc) i 1 września. Wiedzie ona przez Moszną, gdzie znajduje się cmentarz rodziny Tiele-Winckler, Białą Prudnicką z jej cmentarzem żydowskim, Nysę i cmentarz Jerozolimski oraz cmentarz św. Rocha, aż po Łambinowice i cmentarz jeniecki. – Każdy z tych cmentarzy jest jedyny w swoim rodzaju. Niezwykłe są zwłaszcza te już nieczynne, które już właściwie umarły. Mnie osobiście fascynujący wydaje się na przykład nyski cmentarz św. Rocha, niezwykle klimatyczny, chociaż, a może też dlatego, że jest bardzo zaniedbany. Dla zwiedzającego jednak na pewno jest ciekawy, spoczywają tam całe generacje naszych przodków – mówi Michał Matheja.

Udział w wycieczkach kosztuje 12,50 zł od osoby. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji można znaleźć na www.haus.pl.

 

A. Durecka

Show More