Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

“Tylko dlatego, że jesteśmy innej narodowości?”

Dziś Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców w województwie śląskim zorganizowało konferencję prasową ws. obniżenia subwencji oświatowej na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości. Zadecydował o tym Sejm na posiedzeniu 17 grudnia.

Podczas konferencji zwrócono uwagę na konsekwencje cięcia subwencji na język niemiecki jako język mniejszości dla dzieci. – My Niemcy mieszkający w Polsce nie rozumiemy, dlaczego my jako obywatele tego kraju jesteśmy karani i dyskryminowani. Dlaczego nasze dzieci, które chcą się tu uczyć, żyć i pracować, mają być karane? Ukarani za rzekomo niezrealizowane zobowiązania innego kraju. Tylko dlatego, że jesteśmy innej narodowości? Jesteśmy lojalnymi obywatelami Polski i jako mniejszość narodowa mamy prawo do wspierania naszego języka mniejszości w ramach państwowego systemu oświaty, tak aby został zachowany jako istotna część naszej tożsamości kulturowej – powiedział Martin Lippa, przewodniczący TSKN w woj. śląskim.

 

Przede wszystkim nauczyciele, szkoły i gminy ucierpią na obniżce subwencji oświatowej, jeśli zostanie ona utrzymana po posiedzeniach Senatu na początku przyszłego roku, a następnie ponownie przez Sejm. Ryszard Galla, poseł mniejszości niemieckiej, podsumował to w liczbach: – Musimy pamiętać, że zapowiedziano kolejne cięcia. Chodzi o prawie całą dotację. Liczba ta musi zostać podzielona przez placówki edukacyjne. Obliczyłem to już na przykładzie mojej gminy. Mamy sześć szkół, w każdej z nich jest nauczany język niemiecki. Strata po obniżce tylko w 2022 r. wyniesie 1,2 mln zł. To tragedia dla takiej biednej gminy jak moja.

 

 

Według opinii przedstawicieli mniejszości niemieckiej przyszła sytuacja gospodarcza w kraju będzie również skrajnie pogorszona ze względu na brak kompetencji językowych. Naukowcy, przedstawiciele biznesu i rodzice wystartowali więc z petycjami, do których podpisania zaapelował Bernard Gaida, przewodniczący VdG.

 

Wszystkie petycje można znaleźć tutaj:

https://www.vdg.pl/pl/portal/aktualnosci/polityka/item/5797-podpisz-petycje

 

Można je podpisywać również anonimowo.

ml

 

Więcej o sprawie piszemy tutaj:

Ogromna strata dla dzieci i regionu

Show More