Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„O jodło, jesteś szlachetną gałązką!”

Czym byłyby święta Bożego Narodzenia bez choinki! Ale dlaczego jodła stała się najważniejszym symbolem okresu świąt?

Podobnie jak wiele innych tradycji zwyczaj ubierania choinki ma korzenie pogańskie. W czasach przedchrześcijańskich wiecznie zielone rośliny zimą symbolizowały nadzieję na rychłe nadejście wiosny. Domy dekorowano drzewkami i gałązkami.

Mówi się, że świecami pierwszą choinkę udekorowała księżna Dorothea Sybilla Śląska w 1611 r.

Pierwsze wzmianki

Pierwsza wzmianka o choince pochodzi prawdopodobnie z 1419 r. Mówi się, że piekarze z Fryburga Bryzgowijskiego dekorowali choinkę słodyczami, owocami i orzechami. W Nowy Rok dzieci mogły „splądrować” pyszne drzewko. W 1492 r. Liebfrauenwerk w Strassburgu zakupił jodły dla parafii miejskich. Z tekstu dokumentu wynika, że ​​drzewka zostały zakupione z okazji Nowego Roku. Jednak wiele źródeł z tamtego okresu wspomina jedynie o dekoracjach wykonanych z zielonych gałęzi jodłowych, co może wynikać z faktu, że jodły były drogie. Za kolebkę choinki uważa się Alzację i tereny po przeciwnej stronie Renu.

Weihnachten im Wandsbeker Schloss um 1800, u.a. mit Rebekka und Matthias Claudius (4. u. 3. v. r.) und Friedrich Gottlieb Klopstock (sitzend); sowie angeblich einem der ersten geschmückten Weihnachtsbäume in (Nord-)Deutschland.
Quelle: Wikipedia

Rzadkie i drogie

Jedna z najstarszych pisemnych wzmianek o choince pochodzi z 1527 r. W aktach władców Moguncji jest mowa o „die weiennacht baum“ w Hübnerwaldzie w Stockstadt am Main. W 1539 r. w katedrze w Strassburgu ustawiono choinkę, co również zostało udokumentowane na piśmie. Zwyczaj ustawiania wiecznie zielonego drzewka rozpowszechnił się przede wszystkim w różnych stowarzyszeniach i cechach. Choinki są powszechnie przyjętą tradycją już od ok. 1600 r. Pisemna wzmianka z Alzacji podaje: „Na Boże Narodzenie w izbach w Strassburgu ustawia się drzewka jodłowe, a na nich wieszane są róże wycięte z różnokolorowego papieru, jabłka, opłatki, Zwischgold [cienkie, formowane płatki metalu], cukier itp.” Zwyczaj ten rozpowszechnił się po raz pierwszy w XVIII w. wśród wysokich urzędników i bogatych mieszkańców miast, gdyż choinki były wówczas w Europie Środkowej jeszcze rzadkością i dlatego były bardzo drogie.

Historische Weihnachtskugeln
Foto: Museum für Glaskunst Lauscha

Nie wszyscy byli zachwyceni

Mówi się, że świecami pierwszą choinkę udekorowała księżna Dorothea Sybilla Śląska w 1611 r. Wcześniej dekorowano je wyłącznie jabłkami i orzechami. Jednak nie wszyscy byli fanami nowej tradycji. W tekście napisanym pomiędzy 1642 a 1646 r. kaznodzieja katedry w Strassburgu Johann Conrad Dannhauer narzekał na choinki w domach: „Pośród innych błahostek, które powodują, że stary okres Bożego Narodzenia często celebruje się nie tylko słowem Bożym, jest również choinka, którą ludzie ustawiają w domu, obwieszając ją lalkami i cukrem, a następnie otrząsają ją i czekają, aż zwiędnie. Nie wiem, skąd ten nawyk; to dziecinna zabawa”. Jednak w pewnym momencie Johann Conrad Dannhauer również musiał przyznać się do porażki. W starciu z pięknie udekorowaną choinką nie miał szans. Z biegiem czasu Kościół katolicki przyjął zwyczaj ubierania choinki.

Jugendstilständer aus silbern gefärbtem Gusseisen mit floralen Verzierungen und drei Fixierschrauben (um 1900)
Quelle: Wikipedia/Mabit 1

Ozdoby świąteczne

Pierwsze bombki choinkowe pojawiły się na rynku w 1830 r. I one też są niemieckim wynalazkiem. Hans Greiner zaczął produkować szklane kule (tzw. bombki), które były pierwszymi dekoracjami bożonarodzeniowymi wytwarzanymi na skalę przemysłową. W 1878 r. po bombkach choinkowych pojawiły się świecidełka, które miały symbolizować błyszczące sople. Choinka zadebiutowała w literaturze w 1816 r., w berlińskiej sztuce „Dziadek do orzechów i król myszy”. W 1833 r. pochodzący z Bawarii król Grecji Otton kazał ustawić dwie „królewskie” choinki w miejscach publicznych, jedną w Nauplion i jedną w Atenach. Mówiono, że utworzyły się tłumy ludzi chcących podziwiać udekorowane drzewka.

Christbaumschmuck aus der Sammlung des Bayerischen Nationalmuseums
Quelle: Bayerisches Nationalmuseum

Choinka stała się integralną częścią naszych pokojów dziennych. Każdego roku w niemieckich salonach stoi ok. 23–25 mln choinek. 84% Niemców ma w domu choinkę. Obecnie jednak wiele z nich jest sztucznych. No, ale każdemu według własnego uznania.

 

 

 

„O Tannenbaum”

Jedną z najsłynniejszych kolęd w Niemczech jest piosenka „O Tannenbaum”. Nawiązuje do pieśni z XVI w. Cytował ją niemiecki kompozytor protestancki Melchior Franck w Quodlibecie (utworze muzycznym) z 1615 r., a na początku XIX w. rozpowszechniano ją także jako śląską pieśń ludową. Ludwig Erk i Franz Magnus Böhme podają jeszcze starsze źródło w niemieckim Liederhort z piosenką „Es hing ein Stallknecht seinen Zaum”. Już w latach 1550–1580 w pieśni tej pojawiał się następujący werset: „O jodło, jesteś szlachetną gałązką, zielenisz się zimą i w ukochany czas letni, kiedy wszystkie drzewa przysychają. A ty zielenisz się, ​szlachetna jodełko”.

Erstveröffentlichung des Liedes im Musikalischen Schulgesangbuch 1824.
Foto: Wikipedia
Show More