Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Granica w okresie międzywojennym

Związek Niemieckich Stowarzyszeń oraz Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej zapraszają na konferencję poświęconą granicy polsko-niemieckiej po I wojnie światowej. Odbędzie się ona w dniach 19–21 maja na Górze św. Anny.

 

Pasjonaci historii i eksperci spotykają się w Domu Pielgrzyma, aby porozmawiać o granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym. Fakt, że wybrano właśnie ten temat, związany jest również z działalnością Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. – W ubiegłym roku w ramach naszego ośrodka zakończyły się dwa projekty badawcze, oba związane z granicą polsko-niemiecką po I wojnie światowej. Monografie dotyczące obu tych projektów są jeszcze w przygotowaniu, ale na konferencji chcemy zaprezentować ich wyniki szerokiemu gronu odbiorców – mówi dr Michał Matheja, dyrektor Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej.

 

Górny Śląsk

Po pierwsze chodzi o Górny Śląsk, bowiem jeden z projektów dotyczył migracji granicznych w tym regionie po podziale Górnego Śląska w wyniku Plebiscytu. – Podczas konferencji wszyscy trzej naukowcy, którzy brali udział w tym projekcie, przedstawią wyniki swoich badań. I to jest ta część, która dotyczy głównie ludzi i ich losów – mówi dr Matheja.

Następnie dr Bernard Linek w swoim referacie poruszy kwestię, czy migracje, powstałe mniejszości i system wersalski nie były pierwszą górnośląską tragedią. Z kolei dr Mirosław Węcki będzie mówił o migracjach do Zabrza ludzi, którzy w Plebiscycie głosowali za Niemcami, i zapyta, czy była to ucieczka, czy opcja. Natomiast dr Dawid Keller przedstawi osobiste losy ludzi z pogranicza żyjących na terenie powiatu rybnickiego.

 

Wszelkie informacje dotyczące rejestracji oraz dokładny program konferencji można znaleźć na stronie www.vdg.pl lub dzwoniąc do Moniki Wittek pod numer 77 453 85 07

 

Północ

Również granica, ale pod innym kątem, była tematem drugiego projektu Centrum Badań, zrealizowanego przez pracowników Instytutu Kaszubskiego. – Z jednej strony chodzi o widoczność granicy dzisiaj, dla świata zewnętrznego, ale także wśród ludzi. Z drugiej strony naukowcy badali kwestię rangi przypisywanej granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym przez dzisiejsze muzea na Pomorzu Gdańskim – wyjaśnia dr Michał Matheja i dodaje: – Konferencja i sam temat powinny chyba zainteresować przede wszystkim uczestników poprzedzającego ją posiedzenia Rady VdG, czyli przedstawicieli wszystkich organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce. Poza nielicznymi wyjątkami działają one w regionach, które w jakiś sposób zostały wówczas dotknięte wytyczeniem nowej granicy, co tu i ówdzie jest jeszcze dziś zauważalne.

 

Dla wszystkich

Jednak, jak podkreśla Monika Wittek, specjalistka ds. kultury w Związku Niemieckich Stowarzyszeń, grono uczestników konferencji nie jest ograniczone do członków VdG. – Każdy zainteresowany może się zarejestrować i wziąć udział. Chcemy również, aby treść była zrozumiała dla wszystkich, dlatego też konferencja będzie dwujęzyczna – mówi Monika Wittek.

Aby jednak ludzie nie rozmawiali tylko o granicy, planowany jest również wyjazd studyjny, by mogli na własne oczy zobaczyć granicę polsko-niemiecką z okresu międzywojennego. – Oczywiście nie możemy przejechać całego przebiegu granicy, ale wybraliśmy kilka miejsc, które uczestnicy będą mogli odwiedzić – mówi Monika Wittek.

 

Foto: Thorton/wikimedia.org

 

Nowości z Centrum

Dla Centrum Badań konferencja będzie także okazją do zaprezentowania nowego przedsięwzięcia. – Wkrótce rozpoczniemy nowy projekt badawczy, który będzie dotyczył sytuacji językowej w środowisku mniejszości niemieckiej. Zwrócimy więc uwagę uczestników, którzy – mamy nadzieję – będą nie tylko z Górnego Śląska, na to, że taki projekt będzie realizowany, i przygotujemy ich na to, że już wkrótce do ich drzwi zapukają naukowcy, by przeprowadzić swoje badania – mówi dr Michał Matheja.

Rudolf Urban

Show More