Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Otwarty na wszystkich ludzi – DWPN obchodzi urodziny

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej (DWPN) działa już od 25 lat, głównie na Górnym Śląsku, ale nie tylko. Z okazji jubileuszu odbędzie się w tym roku 25 różnych imprez, w tym jesienna gala podczas Seminarium Śląskiego. 

 

Dokładnie 17 lutego 1998 roku otwarto DWPN, czyli po prostu “Haus”, jak często jest nazywany. Początkowo mieścił się w dawnej willi fabrykanckiej w Gliwicach, przy ul. Rybnickiej 27. – W tym miejscu musimy wspomnieć także dyrektora założyciela Thaddäusa Schäpe, który nie tylko zbudował instytucję, ale także nadał jej kierunek – powiedział Ryszard Galla, prezes zarządu DWPN na piątkowej konferencji prasowej w Opolu z okazji inauguracji roku jubileuszowego. To także Schäpe doprowadził do powstania w 2002 roku oddziału DWPN w Opolu, który obecnie jest faktycznie siedzibą “Hausu”.

 

Zum Geburtstag gab es kleine Törtchen.
Foto: Rudolf Urban

 

Nie tylko dla mniejszości

“Haus” to pierwsza i jak dotąd jedyna ponadpartyjna inicjatywa niemieckich i polskich instytucji i organizacji. Choć dziś, jak mówi dyrektor zarządzający DWPN Lucjan Dzumla, dominującą rolę w projektach odgrywa mniejszość niemiecka, to nie jest ona jedyną grupą docelową. – Dla nas ważne jest otwarcie na wszystkich ludzi, którzy interesują się tematyką polsko-niemiecką i to nie tylko w obszarze kultury, ale także np. edukacji politycznej – mówi Dzumla.

W ciągu ostatnich 25 lat “Haus” zorganizował prawie 1200 projektów, w których uczestniczyło ponad milion osób. – Zainteresowanie jest więc duże i jesteśmy z tego dumni. Równie mocno cieszy nas fakt, że wiele naszych projektów, które powstały przed laty, wciąż są żywe i przycągają uczestników – mówi Ryszard Galla, zaliczając do nich Archiwum Historii Mówionej, inicjatywę edukacyjną “Bilingua” czy organizowane od lat w Kamieniu Śląskim “Seminarium Śląskie”, które jest jedną z najważniejszych konferencji popularnonaukowych w regionie. Podczas tegorocznego seminarium jesienią planowana jest także gala z okazji jubileuszu DWPN. “Chcemy spojrzeć na ostatnie 25 lat wspólnie z osobami, które przez te lata towarzyszyły “Hausowi”” – mówi Ryszard Galla.

 

V.l.: HDPZ-Geschöftsführer Lucjan Dzumla, Vorstandsvorsitzender Ryszard Galla und die stellvertetende Geschäftsführerin Irena Machura. Foto: Rudolf Urban

 

Młodzież

Działania Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej skupiały się od początku również na młodzieży. Młodzi ludzie mogli poszerzać swoje umiejętności i wiedzę na różnych warsztatach i szkoleniach. Nie inaczej jest dzisiaj, mówi Lucjan Dzumla: – Prowadzimy kilka tzw. Jugendpunktów w całej Polsce, co roku odbywa się szkolenie dla młodzieży z mniejszości niemieckiej “ELOm”. Ponadto Lernraum.pl, które współprowadimy, oferuje wiele dla młodego pokolenia pod względem tematycznym – mówi dyrektor DWPN. W tym kierunku „Haus” chce podążać także w przyszłości.

 

Stosunki dwustronne

Praca na rzecz dobrych stosunków polsko-niemieckich ma być również utrzymana, a nawet, jak mówi Lucjan Dzumla, zintensyfikowana. – Niestety, w ostatnich latach widzimy ich pogorszenie, zwłaszcza na płaszczyźnie politycznej. Chcemy jednak zrobić wszystko, aby dobre stosunki polsko-niemieckie pozostały takie, a może nawet się poprawiły, bo nie możemy pozwolić, aby wszystkie wysiłki ostatnich 30 lat zostały teraz zniweczone przez niektórych polityków – mówi Lucjan Dzumla. W tym roku planowane są więc ponownie rozmowy na temat stosunków polsko-niemieckich, a także szereg inicjatyw we współpracy z Niemieckim Instytutem Spraw Polskich w Darmstadt.

 

Ein leicht verändertes Logo und neue Farben begleiten von nun an die Arbeit des HDPZ. Foto: Rudolf Urban

 

25 imprez urodzinowych

DWPN planuje świętować swoje urodziny przez cały rok. – Z jednej strony przeprojektowaliśmy nieco nasze logo, a z drugiej strony przygotowaliśmy 25 różnych wydarzeń, aby w odpowiedni sposób uczcić nasze 25 urodziny. Zobaczycie wtedy Państwo bogactwo naszej pracy projektowej – mówi Ryszard Galla.

Wśród wydarzeń są m.in. konkurs fotograficzny “Haus w obiektywie”, publikacje książkowe, warsztaty dla nauczycieli, debaty polityczne i wyjazdy studyjne po Górnym Śląsku. “Już na początku marca mamy pierwsze spotkanie z urodzoną w Polsce posłanką do Bundestagu Agnieszką Brugger z Partii Zielonych, z którą będziemy rozmawiać o aktualnych zmianach w niemieckiej polityce bezpieczeństwa. Już dziś serdecznie zapraszam na to wydarzenie – mówi Lucjan Dzumla. O wszystkich wydarzeniach DWPN będzie informować na swojej stronie internetowej i profilu na Facebooku.

Rudolf Urban

Show More