Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Olimpiada od 25 lat (+Audio)

Już od ćwierćwiecza Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zaprasza najlepszych uczestników Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego na finałowy pojedynek. Organizatorem konkursu jest od lat opolskie kuratorium oświaty. – TSKN nadal wspiera jednak kuratorium jako partner konkursu, ponieważ jest to inicjatywa z długą tradycją i bardzo zależy nam na jej kontynuacji – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, członek zarządu TSKN i koordynatorka konkursu.

 

W finale konkursu wzięło w tym roku udział prawie 200 uczniów.
Foto: A. Durecka

 

W tym roku w finale Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego wzięło udział wyjątkowo dużo, bo prawie 200 uczniów szkół podstawowych. – Wynika to z tego, że doszły dwie klasy szkoły podstawowej, czyli w finałach byli uczniowie klas 5–8. Za to wyjątkowo mało będzie w tym roku gimnazjalistów, bo to już ostatni rocznik. W przyszłym roku zaś będzie się odbywał już tylko konkurs dla uczniów szkół podstawowych – informuje Zuzanna Donath-Kasiura.

 

Pisemnie i ustnie

Wszyscy uczniowie musieli najpierw napisać część pisemną, potem czekał na nich jeszcze egzamin ustny. W części pisemnej finaliści musieli wysłuchać dwóch tekstów i odpowiedzieć na pytania z nimi związane. Czekał na nich też test leksykalno-gramatyczny. W części ustnej losowali tematy, na które musieli następnie opowiedzieć np. o tym, jak spędzają czas wolny czy kim chcieliby zostać w przyszłości. Większość dobrze poradziła sobie z zadaniami.

Agata Breitkopf z PSP nr 2 w Kędzierzynie-Koźlu języka niemieckiego nauczyła się, mieszkając z rodziną w Niemczech. – Od samego początku rozmawiano ze mną po polsku i po niemiecku, więc jestem dwujęzyczna – wyjaśnia. Po powrocie do Polski nie zapomniała języka. Dlatego egzamin pisemny nie wydał jej się specjalnie trudny. – Myślę, że poszło mi w miarę dobrze. Gramatyka sprawia mi trochę trudności, ale myślę, że było okay – mówiła.

 

 

 

 

45 laureatów

Najmniej błędów zrobili jednak w tym roku inni. Najwięcej punktów zdobyła Michaela Zemełka, która na 140 możliwych dostała ich aż 137,5. Część pisemną uczennica PSP Łany napisała niemal bezbłędnie, zdobywając 119 na 120 punktów. Drugi na podium był Kevin Pikos z PSP Dylaki, który miał w sumie 134,5 punktu. Trzecie miejsce przypadło Franciszce Dzumli z PSP nr 28 w Opolu. Żeby uzyskać tytuł laureata, trzeba było zdobyć 85 procent punktów. Ta trudna sztuka udała się 45 uczniom. – Nagrodą dla uczniów, poza dyplomem, jest też fakt, że tytuł laureata zwalnia ich z egzaminu z języka niemieckiego na koniec szkoły podstawowej – podkreśla Zuzanna Donath-Kasiura.

 

Anna Durecka

Show More