Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Opolskie bez tajemnic

Sabina Gawlik
Foto: Fotoenigma

Już wkrótce mieszkańcy powiatów strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego będą mieli okazję do głębszego zapoznania się z historią lokalną swojej okolicy. Dzięki głosom oddanym na projekt Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w ramach marszałkowskiego budżetu obywatelskiego w obu powiatach odbędzie się cykl wydarzeń przybliżających historię regionu pt. „Opolskie bez tajemnic”.

 

– Najpierw zorganizujemy 20 spotkań, 10 w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i 10 w strzeleckim. Spotkania te będą oczywiście poświęcone historii lokalnej. Podczas każdego zostanie pogłębiony inny temat, będzie wykład albo inna forma pokazania jakiegoś ciekawego aspektu z historii lokalnej. Oczywiście jako pomysłodawcy główny nacisk będziemy kładli na niemiecką historię regionu i odkrywanie tych aspektów – mówi koordynatorka projektu z ramienia TSKN, Sabina Gawlik.

 

W spotkaniach i innych wydarzenia w ramach „Opolskiego bez tajemnic” będą mogli brać udział wszyscy chętni, bez względu na wiek. Nie muszą też być członkami mniejszości niemieckiej. – Chodzi nam o popularyzowanie wiedzy o historii lokalnej, niemieckiej historii regionu wśród wszystkich mieszkańców – podkreśla Sabina Gawlik.

 

Po serii spotkań, które rozpoczną się jeszcze w grudniu, drugi etap projektu, jego kontynuacja zaplanowana jest na przyszły rok. – Na pewno w kwietniu zorganizujemy 10 wycieczek studyjnych. Głównym ich celem będzie szukanie śladów tej niemieckiej historii regionu, zobaczenie ich na własne oczy. Dokładne trasy i tematy zostaną jeszcze opracowane – podkreśla koordynatorka. Miłośnicy historii lokalnej już teraz mogą jednak zaznaczyć sobie w kalendarzu datę 1 grudnia. – Zapraszamy tego dnia do Leśnicy, gdzie odbędzie się pierwsze ze wspomnianych spotkań. Będziemy rozmawiać o Bożym Narodzeniu i lokalnych tradycjach związanych z tym świętem – mówi Sabina Gawlik.

 

Anna Durecka

Show More