Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Rośnie optymizm

Z Marcinem Wycisło, wójtem gminy Jemielnica, rozmawia Krzysztof Świerc.


Jaki był miniony rok dla gminy Jemielnica?

Nie było to łatwe 12 miesięcy, m.in. z powodu wybuchu wojny na Ukrainie, a mimo to stanowiły dla nas owocny w sukcesy okres. Oprócz wielu inwestycji, które zrealizowaliśmy w 2022 r., zdołaliśmy też przygotować szereg przedsięwzięć, które realizowane są lub znajdują się w zaawansowanej fazie uruchamiania w 2023 r. O mnogości spraw, którymi zajmowaliśmy się w minionym roku, świadczy fakt, że kosztowały łącznie 3 mln zł.

Co konkretnie z wcześniej założonych celów udało się w 2022 r. zrealizować?

Na przykład bardzo ważne dla mieszkańców naszej gminy inwestycje kanalizacyjne. Wykonaliśmy również przebudowę świetlicy wiejskiej w Jemielnicy, wymianę wiat przystankowych, remonty dróg, a wspólnie z powiatem strzeleckim przebudowaliśmy chodnik w centrum Jemielnicy na ulicy św. Wojciecha. Do tego udało nam się w Jemielnicy przeprowadzić budowę drogi prowadzącej do gruntów rolnych, która kosztowała ponad 650 tys. zł. W 2022 r. rozpoczęliśmy też proces zakupu busu dla straży pożarnej w Jemielnicy, który został sfinalizowany na samym początku bieżącego roku. Kosztował ok. miliona zł, a zakupiła go straż z naszą dotacją. Poza tym na potrzeby gminy Jemielnica za 100 tys. zł kupiliśmy transporter dostawczy. Na uwagę zasługuje także to, że w gminie Jemielnica dobiegł końca potężny projekt wymiany źródeł ciepła na ekologiczne. W ramach realizacji tego projektu wymienionych zostało ponad 50 kotłów centralnego ogrzewania, przede wszystkim na pompy ciepła i piece pelletowe.

Marcin Wycisło (Mitte), Vorsteher der Gemeinde Himmelwitz.
Foto: privat

Bieżący rok będzie dla gminy Jemielnica trudniejszy od minionego, podobny czy łatwiejszy?

Żyjemy w czasach niezwykle dynamicznych i zmiennych. Można nawet rzec: trudno przewidywalnych, dlatego niełatwo jednoznacznie stwierdzić, jaki to będzie rok. Uważam, że musimy być przygotowani i gotowi na to, że przyjdzie nam się mierzyć z różnego rodzaju niespodziankami. A tych w minionych latach nie brakowało. Walczyliśmy z pandemią koronawirusa, a od lutego ubiegłego roku zmagamy się z konsekwencjami wojny na Ukrainie, bo wraz z tym faktem zmieniły się realia gospodarcze. Między innymi pojawił się kryzys energetyczny, który mocno nas dotyka. Ba, kto pomyślałby jeszcze rok wcześniej, że będziemy handlować węglem i wypłacać bardzo dużą ilość dodatków energetycznych. A tak się stało i kosztowało nas sporo zaangażowania, czasu i troski. To są zadania nieprzewidywalne, takie, które pojawiły się nagle i trzeba było stawić im czoło. Dzisiaj bogatsi o te doświadczenia musimy być gotowi na inne nieprzewidywalne problemy, ale… Jeśli się nie pojawią, to nie będziemy się martwić.

Jakie są priorytety inwestycyjne gminy Jemielnica w bieżącym roku?

Wierzę, że gospodarka się ustabilizuje, inflacja stopnieje i będzie można dokładniej przewidywać i planować kolejne miesiące i lata. Optymizmu dodaje mi to, że jak przyjrzymy się obecnie postępowaniom przetargowym, to łatwo dostrzec, że wszystko zaczyna wracać do normy. Konkurencja pomiędzy firmami, wykonawcami o pracę i zlecenia znowu zaczyna kwitnąć. To sprawia, że ceny i oferty nie są aż tak mocno wygórowane. Należy jednak pamiętać, że musimy jeszcze nasze zadania zrealizować.

Der Vorsteher der Gemeinde Himmelwitz, Marcin Wycisło, ist optimistisch, glaubt an harte Arbeit und hat keine Angst vor unangenehmen Überraschungen. Foto: privat

Żeby tak się stało, budżet gminy musi być na to gotowy.

I jest! Nasz budżet jest odpowiednio ustawiony i dopasowany. Na zadania, które chcemy zrealizować, mamy już pozyskane środki z różnych źródeł, w tym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, czy też z PROW-u. Biorąc pod uwagę to i doświadczenia zdobyte w poprzednich latach, na rok 2023 patrzę z dużą nadzieją i optymizmem. Jeśli nie pojawią się jakieś szczególnie nieprzyjemne niespodzianki, to wszystkie zadania, które mamy w planie, zrealizujemy.

Zbliżają się wybory samorządowe i rodzi się pytanie, czy powalczy pan o pozostanie wójtem gminy Jemielnica. Ostatnie lata dla samorządowców były trudne i wielu z nich mogło się zniechęcić do tego, aby ubiegać się o to stanowisko.

Obecnie skupiam się na zadaniach, które mam do wykonania jako wójt. Zależy mi bowiem na tym, aby jak najlepiej je zrealizować i w żadnym stopniu nie zawieść oczekiwań mieszkańców gminy Jemielnica. Jeśli zaś chodzi o kandydowanie w wyborach samorządowych, to sprawa jest oczywista. Wywodzę się ze środowiska mniejszości niemieckiej i jeśli mniejszość niemiecka wskaże mnie jako swojego kandydata, to oficjalnie będę mógł powiedzieć, że wystartuję, ale co będzie – pokaże czas. Mam jednak nadzieję, że dane mi będzie wystartować w wyborach i ubiegać się o stanowisko wójta. Jeśli zaś wyborcy opowiedzą się za mną, to zgodnie z obowiązującymi przepisami będzie to moja ostatnia kadencja na tym stanowisku.

Show More