Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Miejsce złożenia pokłonu – koncepcja miejsca pamięci polskich ofiar nazizmu

Cierpienia ludności polskiej przez długi czas stanowiły jedynie marginalny temat we wspomnieniach Niemców o II wojnie światowej. Ten deficyt ma uzupełnić planowane w Berlinie „miejsce pamięci i spotkania z Polską”. W środę minionego tygodnia zaprezentowana została jego koncepcja.

 

30 października 2020 r. niemiecki Bundestag zaapelował do rządu federalnego o utworzenie „w widocznym miejscu w Berlinie” miejsca pamięci polskich ofiar II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej w Polsce. Pod auspicjami Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych 16-osobowa polsko-niemiecka komisja ekspertów w ostatnich kilku miesiącach opracowała koncepcję takiego właśnie „miejsca pamięci i spotkania z Polską”. Przedstawili ją w połowie ubiegłego tygodnia m.in. federalny minister spraw zagranicznych Heiko Maas i były ambasador w Polsce Rolf Nikel.

 

Foto: Rolf Nikel ist seit 2014 Deutscher Botschafter in Polen, Ende Juni scheidet er aus diesem Amt aus.
Foto: Deutsche Botschaft Warschau

 

Maas nazywa projekt „fundamentalnie ważnym gestem wobec polskich ofiar oraz krokiem zbliżającym kultury pamięci naszych krajów”. Funkcjonowanie miejsca pamięci ma się opierać na dwóch zasadniczych filarach: pamięć oraz edukacja i spotkanie. Centralnym elementem ma być pomnik, „miejsce, w którym my, Niemcy, składamy pokłon polskim ofiarom naszej napaści i okupacji”, jak to określił były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse, który jest jednym z inicjatorów projektu. Ponadto będą się odbywały wystawy i konferencje, a także programy edukacyjne, zwłaszcza dla młodzieży, mające na celu zbliżenie mieszkańców Niemiec i Polski.

 

Nie podjęto jednak jeszcze decyzji, gdzie dokładnie w Berlinie powstanie wspomniane miejsce pamięci. Do wyboru są Plac Askański w pobliżu centrum dokumentacyjnego „Topografia terroru” oraz tereny dawnej Opery Krolla, gdzie 1 września 1939 r. Adolf Hitler wygłosił swoje niesławne przemówienie uzasadniające inwazję na Polskę. Po przeprowadzeniu konkursu architektonicznego realizacja budowy miejsca pamięci ma się rozpocząć w najbliższej kadencji parlamentu.

 

Projekt uzyskał duże poparcie ponadpartyjne zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Przewodniczący działającej w parlamencie chadeckiej grupy wypędzonych, przesiedleńców i niemieckich mniejszości narodowych, Eckhard Pols, nazywa go „nadzwyczajnym kamieniem milowym dla polsko-niemieckiego pojednania”. Jednocześnie wyraża nadzieję, „że również w Warszawie powstaną inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego na rzecz pamięci o losie niemieckich wypędzonych”.

 

ln

Show More