Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Miejsce ludzkiej ruiny”

Na zaproszenie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG) w ostatnią niedzielę stycznia (29.01) w Łambinowicach odbyły się tegoroczne centralne uroczystości upamiętniające ofiary Tragedii Górnośląskiej. Głównym punktem obchodów było nabożeństwo w miejscowym kościele św. Marii Magdaleny, a następnie złożenie wieńców na symbolicznym cmentarzu ofiar obozu.

Już po raz jedenasty ceremonia w Łambinowicach upamiętniła losy ludności niemieckiej na Śląsku i w innych regionach Europy Wschodniej po zakończeniu II wojny światowej – wypędzenia i deportacje, tortury, gwałty i internowania, cierpienie i śmierć. Niemieckojęzyczne nabożeństwo w kościele parafialnym w Łambinowicach poprowadził wikariusz Episkopatu dr Piotr Tarlinski. Asystował mu diakon Marek Dziony.

Die Andacht in der Lamsdorfer Pfarrkirche wurde von Bischofsvikar Dr. Peter Tarliński geleitet.
Foto: Lucas Netter
Die Andacht in der Lamsdorfer Pfarrkirche
Foto: Lucas Netter

Obóz pracy czy obóz koncentracyjny?

Następnie uczestnicy upamiętnienia udali się na symboliczny cmentarz obozu pracy, gdzie złożyli wieńce, zapalili znicze, odmówili modlitwy i zatrzymali się na chwilę, by uczcić pamięć ofiar powojennej tragedii.

Kranzniederlegung auf dem symbolischen Friedhof für die Lageropfer
Foto: Lucas Netter

 

W krótkim wystąpieniu przewodniczący VdG Rafał Bartek określił obóz w Łambinowicach jako „miejsce grozy i ludzkiej ruiny, ludzkiego upadku”. – Jedni tu zginęli, a inni zatracili swoje człowieczeństwo, torturując i zabijając tych ludzi tylko ze względu na ich pochodzenie etniczne – mówił Bartek.

 

Erinnerung an die Opfer der Oberschlesischen Tragödie
Foto: Lucas Netter

 

Ponadto podkreślił znaczenie dzisiejszego godnego upamiętnienia w Łambinowicach w zainaugurowanym już w 1995 r. miejscu pamięci ofiar „tak zwanego obozu pracy”, który w rzeczywistości „był obozem koncentracyjnym dla Niemców”. Jednocześnie wyraził ubolewanie, że „w innych miejscach upamiętnienia tej tragedii Niemców na Wschodzie brakuje tak zadbanych i przemyślanych pomników”. – Nie wolno nam zapomnieć o tych wydarzeniach i miejscach. Są one częścią naszego dziedzictwa, częścią przekazu, który musi iść dalej, bo tylko w świadomości okrucieństw tamtego czasu będziemy mogli wciąż na nowo wyciągać wnioski na przyszłość – przestrzegał Bartek.

 

Foto: Lucas Netter

 

„Wieczysta odpowiedzialność“

Kilka słów do zebranych skierował również szef konsulatu Niemiec w Opolu Peter Herr. – To, co nasi żyjący tu rodacy, ich przodkowie i członkowie rodzin wycierpieli za sprawą permanentnego głodu, upokorzeń i chorób, z powodu pozbawienia praw obywatelskich, pracy przymusowej, tortur i gwałtów, czego cząstkę po dziś dzień noszą jako bolesne, nigdy nie gojące się rany w swoich duszach i sercach, napełnia nas nawet dziś, w tym dniu i w tym miejscu, smutkiem i bólem – podkreślił konsul.

Peter Herr zakończył swoją wypowiedź chińską mądrością: „Nie pozwól, by przeszłość dyktowała ci życie, ale niech będzie dobrym przewodnikiem na przyszłość”.

 

Konsul Peter Herr (links) während seiner Ansprache
Foto: Lucas Netter

Cierpienie, jakie Niemcy mieszkający niegdyś na Śląsku musieli w straszny sposób znieść w wyniku wcześniejszych czynów innych Niemców, oznacza „wieczystą odpowiedzialność dla nas jako następnego pokolenia”, kontynuował i jednocześnie zaapelował: – Uczyńmy wspólnie wszystko, aby Łambinowice i to, co do nich doprowadziło, nigdy i nigdzie się nie powtórzyły. Ważne jest, aby zachować wspomnienia świadków czasu, którzy przypominają nam, że podobne cierpienia nie powinny już spotykać innych ludzi.

Foto: Lucas Netter

 

W uroczystości upamiętniającej wzięli udział również wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura oraz poseł na Sejm z ramienia Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, którzy także wygłosili krótkie przemówienia.

 

Im Dorfsaal von Bielitz (Bielice)
Foto: Lucas Netter

Na zakończenie upamiętnienia uczestnicy zebrali się w sali wiejskiej w Bielicach (Bielitz), gdzie przy kawie i ciastku wysłuchali wykładu dr Renaty Kobylarz-Buły z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach o tamtejszym obozie pracy z perspektywy rodzin.

 

Dr. Renata Kobylarz-Buła vom Zentralen Museum der Kriegsgefangenen in Lamsdorf
Foto: Lucas Netter

Lucas Netter

Show More