Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pasja, Kopernik i nie tylko

Pod koniec marca ks. dr Zbigniew Czernik omówił temat „Pasja w sztuce – katolicka i ewangelicka Wielkanoc w oczach wielkich artystów” podczas wydarzenia zorganizowanego przez Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Domu Polskim w Olsztynie (Allenstein) (patrz tekst na górze strony). Zapytaliśmy dyrektora Muzeum Archidiecezji Warmińskiej o jego instytucję.

Podczas dyskusji o Pasji w sztuce zaprezentowano szereg bardzo różnych dzieł sztuki. Jakie eksponaty na ten temat posiada pan w swoim muzeum?

Mamy kilkanaście obiektów związanych z tematem „Pasja w sztuce”. Osobiście nie jestem zwolennikiem obecności czy kolekcjonowania krzyży w muzeum; powinny być one obiektami kultu, choć niewątpliwie są dziełami sztuki. Mamy jednak obraz oparty na druku Rubensa „Zdjęcie z krzyża”, szereg prac odnoszących się do scen Męki Pańskiej, mamy też kilka popularnych piet.

Ks. dr Zbigniew Czernik
Fot. Uwe Hahnkamp

Czy pieta, czyli Maryja, Matka Boska, przedstawiona jako Matka Bolesna, jest częstym motywem w sztuce ludowej?

W Polsce motyw piety jest bardzo popularny, zwłaszcza w sztuce ludowej. Można go znaleźć w wielu kapliczkach. Mamy np. obraz piety, który uwiecznia poległych w I wojnie światowej w przedstawieniu matki płaczącej nad synem. Mamy też grafiki i ilustracje, w tym grupę ukrzyżowania z mszału Lukasa Watzenrode z 1497 r. – jedyną ilustrację z mszału wydanego dla diecezji warmińskiej.

W Muzeum Archidiecezji Warmińskiej jest więc oferta dotycząca „Pasji w sztuce”. W tym roku przypada też jubileusz wielkiego Warmiaka, jakim był Mikołaj Kopernik (1473–1543). W muzeum również znajduje się wystawa poświęcona jego osobie – co można na niej zobaczyć?

Chcemy pokazać to, co jest wyjątkowe: dokumenty pisane ręką Kopernika, nie jako kopie, lecz jako oryginały. Mamy ich pięć: trzy jego listy, dokument dotyczący zasiedlania opuszczonych folwarków z czasów, gdy Kopernik był administratorem kapituły katedralnej, oraz inwentarz zamku w Olsztynie. To najważniejsze i najbardziej atrakcyjne eksponaty.

A kiedy można odwiedzać muzeum przy ulicy św. Barbary 2 w Olsztynie?

W zasadzie można nas odwiedzać codziennie oprócz poniedziałków. Do końca kwietnia muzeum będzie otwarte w godzinach 10–16, a następnie, w sezonie letnim od początku maja – w godzinach 10–18.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Z ks. dr. Zbigniewem Czernikiem rozmawiał Uwe Hahnkamp.

Show More