Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Ankieta widmo

Poseł Polski2050 Michał Gramatyka skierował zapytanie do Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) w sprawie ankiety, która miała diagnozować potrzeby nauki języka polskiego w Niemczech. Ośrodek jednak nie udostępnia jej wyników, ponieważ „miała ograniczony zasięg i nie dotarła do wszystkich zainteresowanych”.

 

Zdaniem polityków Polski 2050 taki stan pokazuje chaos, jaki wywołało odebranie środków na naukę języka w polskich szkołach. Sprawa dotyczy środków, które decyzją ustawy budżetowej na rok 2022 zostały przesunięte z subwencji na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości w Polsce na naukę języka polskiego w Niemczech, o co walczył w szczególności poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski oraz później również minister Edukacji Przemysław Czarnek.

 

Michał Gramatyka
arch. UMWS

 

Opublikowana w marcu 2022 na stronie ORPEG ankieta miała dać odpowiedź, jakie są rzeczywiste potrzeby wśród Polonii w Niemczech. O te wyniki zapytał pod koniec listopada poseł Polski 2050 Michał Gramatyka, jednak w odpowiedzi czytamy, że ankieta, która znajdowała się od 11 do 20 marca na stronie internetowej Ośrodka, była skierowana do osób mieszkających w Niemczech, zainteresowanych nauką języka polskiego i w języku polskim. „Przedmiotowa ankieta miała ograniczony zasięg i nie dotarła do wszystkich  zainteresowanych. W założeniu miała być ona wyłącznie  wewnętrznym , wstępnym narzędziem diagnozującym sytuację”, napisała dyrektor ORPEG Justyna Kralisz.

 

 

„Nie dowiemy się ilu Polaków w Niemczech potrzebuje lekcji języka polskiego. Ministerstwo Edukacji i Nauki chciało to sprawdzić ankietą. Wyników nie poda – „coś nie pykło” …” – tak odpowiedź na swoje zapytanie skomentował poseł Michał Gramatyka.

W piśmie zaznaczono jednak również, że „po przeprowadzeniu ankiety ORPEG, we współpracy  z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, podjął kolejne działania w tym zakresie”. Zapytaliśmy więc Ośrodek, jakie to są działania i czy teraz już wiadomo, ile osób w Niemczech jest zainteresowanych nauką języka polskiego i w języku polskim. Na odpowiedź czekamy.

ru

Show More