Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pielgrzymka narodów

Po raz 25 wierni pielgrzymowali w minioną sobotę do Maria Hilf w dziś czeskich Zlatych Horach. Uroczystej sumie, odprawianej w języku niemieckim, polskim, czeskim i łacińskim, przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wierni znowu pielgrzymowali do Zlatych Hor i wspólnie modlili się za mniejszości narodowe, gdyż w tym sankutarium maryjnym zebrali się Niemcy, Ślązacy, Polacy i Czesi. Wśród pielgrzymów byli również konsul Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle oraz przewodniczący opolskiego TSKN Rafał Bartek.

 

25. Pilgerfahrt der Nationen nach Maria Hilf
Foto: VdG

 

Tradycyjnie pielgrzymka rozpoczęła się różańcem w trzech językach, a potem odprawiona została uroczysta suma. W swoim kazaniu biskup opolskim Andrzej Czaja podkreślił rolę małżeństwa i rodziny. – Sakrament małżeństwa jest, zwłaszcza w młodym pokoleniu, lekceważony, a przecież jest to dar Boga, który ma w sobie przeobrażającą moc, która sprawi, że ludzka miłość, z natury słaba, może być trwała aż po grób. (…)Tu, w sanktuarium Matki Bożej polecamy Maryi Matce Kościoła nasze rodziny. By stawały się Bogiem silne i miłością wielkie – mówił bp Czaja.

 

25. Pilgerfahrt der Nationen nach Maria Hilf
Foto: VdG

 

W tegorocznej pielgrzymce do Zlatych Hor, którą zorganizował Związek Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce oraz duszpasterz mniejszości w Diecezji Opolskim, ks. Piotr Tarliński, udział wzięło mniej pątników niż w latach poprzednich. Z jednej strony podyktowane jest to nadal panującą pandemią koronawirusa, ale także złą pogodą.

 

25. Pilgerfahrt der Nationen nach Maria Hilf
Foto: VdG

 

Ostatnia pielgrzymka mniejszości w tym roku odbędzie się 6 listopada do Trzebnicy.

 

ru

Show More