Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

60 reichsmarek za „Agnes”

Paul Barsch pochodził z ubogiej rodziny rzemieślniczej. Jego ojciec August był stolarzem. Czworo z jego rodzeństwa zmarło na suchoty, on przeżył chorobę, ale przez pewien czas był niewidomy. Dlatego też do szkoły uczęszczał nieregularnie. Mimo to był jednym z niewielu mieszkańców swojej rodzinnej wsi Jasienica Dolna (Niederhermsdorf) koło Nysy, którzy potrafili czytać i pisać. Później Barsch, urodzony w 1860 r., stał się znanym śląskim lirykiem i nowelistą.


Paul Barsch musiał mieć bardzo zajętego anioła stróża. Choć jego życie było pełne przeszkód i trudności, zawsze znajdował z nich wyjście. Ponieważ z powodu choroby nie mógł chodzić do szkoły, matka śpiewała mu śląskie pieśni ludowe i uczyła go wierszy. W ten sposób Paul już w bardzo młodym wieku odkrył swoją pasję do literatury. Po śmierci ojca terminował u stolarza i wyruszył w drogę jako czeladnik. Już wtedy pisał wiersze. W Złotoryi znalazł redaktora gazety, który był skłonny publikować jego utwory.

 

Paul Barsch.
Zeichnung: Krzysztof Stręcioch

Paul Barsch nie był jednak w stanie dzięki temu zarobić na życie. Kontynuował pracę jako czeladnik stolarski nad Mozelą, Renem, w Belgii, Luksemburgu, Austrii i Szwajcarii. Pierwszą namiastką poczucia spełnienia w dziedzinie poezji było dlań zwycięstwo w konkursie „Wrocławskiej Szkoły Poezji”. Za wiersz „Agnes” otrzymał wówczas nagrodę w wysokości 60 reichsmarek. W 1881 r. wstąpił do szkoły poetyckiej. Trzy lata później otrzymał swoją pierwszą pracę jako redaktor dodatku literackiego do „Breslauer Gerichts-Zeitung”, którego redaktorem naczelnym został w 1897 r. Utrzymywał kontakty i ożywioną korespondencję z wieloma znanymi poetami swoich czasów. Barsch opublikował swoje główne dzieło w 1905 r. Była to powieść „Von einem, der auszog”. Zdobywał też coraz większe uznanie. Z okazji jego 60. urodzin władze miasta Wrocławia przyznały mu honorową pensję. Krótko przed jego śmiercią w 1931 r. na Uniwersytecie Wrocławskim odsłonięto nawet rzeźbę Barscha z brązu.

Anna Durecka

 

Publikacja „Superbohaterowie Śląska” została wydana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i sfinansowana przez Instytut Goethego w Krakowie. Można ją pobrać bezpłatnie na stronie www.haus.pl

 

Show More