Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Archiwum się rozwija

Dla Archiwum Historii Mówionej, projektu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, rozpoczyna się kolejny pracowity rok. – Będziemy kontynuować zeszłoroczne szkolenia, będą kolejne spotkania ze świadkami czasu, będziemy też rozwijać nasze archiwum społeczne i tworzyć nowe podcasty – zapowiada koordynatorka projektu Martyna Halek.

W zeszłym roku, wspólnie z Archiwum Państwowym w Opolu, w ramach Archiwum Historii Mówionej zorganizowano cykl szkoleń poświęcony m.in. temu, jak poszukiwać informacji, jak budować archiwum społeczne, jak opisywać dokumenty i jak o nie dbać. W tym roku cykl będzie wznowiony, z nowymi tematami. Martyna Halek zapowiada również kontynuację podcastów. – Zaczęliśmy je robić w zeszłym roku pod hasłem Silesia Storys. Powstało już 28 odcinków.

Martyna Halek, koordynatorka projektu
Foto: archiwum

Mają one formę eksperckich komentarzy do relacji świadków zgromadzonych w naszych archiwum. Z podcastów mogą np. podczas lekcji korzystać nauczyciele – mówi koordynatorka. A planach jest też rozbudowywanie archiwum społecznego. – Na razie dostaliśmy 10 wywiadów, które niebawem znajdą się na naszej stronie e-historie.pl. Zaskakująco dużo wywiadów przyszło do nas z Niemiec, zapewne również dlatego, że mamy partnerstwo ze szkołą w Hagen w Nadrenii-Westfalii – mówi Martyna Halek. Dla dzieci i młodzieży jest też przeznaczona interaktywna aplikacja AHM, którą można sobie zainstalować za darmo.

W bieżącym roku będą również organizowane tematyczne spotkania ze świadkami czasu. – Będziemy się starali dotrzeć z naszym projektem do świadków czasu na Dolnym Śląsku, bo tego obszaru do tej pory wcale nie zagospodarowaliśmy, i być może również zorganizować jakieś spotkanie na Górnym Śląsku, w Gliwicach, może też w Olsztynie – zapowiada Martyna Halek. Więcej informacji o Archiwum Historii Mówionej można znaleźć na stronie www.e-historie.pl

Anna Durecka

Show More