Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Bezcenne lekcje

Miniony rok był intensywnym czasem dla zespołów artystycznych mniejszości niemieckiej. Po pandemii, która mocno ograniczyła ich działalność, nastąpił prawdziwy wysyp wydarzeń kulturalnych, również dzięki Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu Niemców na Śląsku Opolskim.

Dla wielu zespołów rok 2022 był tym, w którym znowu mogły pokazać się na scenie. A TSKN zorganizował dla grup i ich prowadzących wiele warsztatów i seminariów. – Odbyły się warsztaty dla opiekunów grup śpiewaczych, seminarium dla dyrygentów chórów, seminarium dla dyrygentów orkiestr dętych oraz II Warsztaty Instrumentów Dętych Blaszanych – wylicza Paulina Wałaszek z TSKN. Na te przedsięwzięcia TSKN uzyskał wsparcie strony niemieckiej, czyli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny. Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji RP wsparło przede wszystkim dotacje na instrumenty, akcesoria, pulpity, sprzęt nagłośnieniowy, stroje czy również zatrudnienie instruktorów. –Dotacje przeznaczone były również na koszty transportu na koncerty naszych grup, dzięki czemu zespoły miały możliwość występów w wielu miejscach naszego województwa, kraju oraz zagranicą – dodaje Paulina Wałaszek.

Po raz drugi TSKN zorganizował Warsztaty Instrumentów Dętych Blaszanych.
Foto: TSKN

Fantastyczne przeżycie
Zespoły artystyczne wzięły w zeszłym roku udział w Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej we Wrocławiu. – Tu nasza działalność obejmowała przygotowania do występów dzieci i młodzieży oraz chóru męskiego. Nasi prelegenci dojeżdżali też ze swoimi warsztatami bezpośrednio do miejsc prób poszczególnych zespołów – mówi Paulina Wałaszek.
Zespoły mniejszości niemieckiej mogły pracować ze znakomitymi polskimi i niemieckimi muzykami oraz wykładowcami,m.in. z Christianem-Friedrichem Dallmannem, profesorem Universität der Künste w Berlinie, czy z Sebastianem Perłowskim, dyrygentem takich orkiestr jakSevilla Symphony Orchestra czy SinfoniaVarsovia. Dla Iwony Preusner, uczestniczki warsztatów, były to niezapomniane przeżycia. – Spotkanie z ludźmi o tak bogatym doświadczeniu, takich umiejętnościach jest czymś fantastycznym. Nauczyłam się wielu rzeczy, przede wszystkim jak zachęcić dzieci do śpiewania, jak wydobyć z nich głos, nawet jeśli w siebie do końcanie wierzą, jak rozśpiewać grupę, jak wydobyć wysokie i niskie dźwięki, emisji głosu, mogłabym tak wyliczać bez końca. Za każdym razem kiedy mam szansę, biorę udział w takich warsztatach, bo to są bezcenne lekcje – podkreśla Iwona Preusner, która w Łączniku prowadzi zespół dziecięcy i chór międzypokoleniowy.

 

Jedna orkiestra
W tym roku TSKN planuje zorganizować SchlesischeBlasmusiktage. W ramach przedsięwzięcia mają się odbyć warsztaty. – Chcielibyśmy stworzyć jedną wielką orkiestrę z muzyków wszystkich naszych orkiestr. Warsztaty zostałyby podsumowane koncertem. W planach jest też powrót do organizowania warsztatów bożonarodzeniowych dla grup śpiewaczych i chórów. Takowe odbyły się już w 2019 r., ale pandemia pokrzyżowała kontynuowanie tych szkoleń. Mam nadzieję, że ten rok będzie sprzyjał naszym planom – mówi Paulina Wałaszek.

Anna Durecka

Show More