Jak zachować zdrowie, młodość i nieprzemijającą urodę? Te pytania od wieków zadają sobie kobiety na całym świecie. Współcześnie chętnie wykorzystują stare, sprawdzone sposoby, by ciało oczyścić z toksyn, a cerze, włosom i paznokciom przywrócić ich blask.
Jaka jest tajemnica zdrowia i jędrnej skóry bez śladu ingerencji chirurgicznej? Głęboko skrywany sekret wielu pań to magia ziół i ich dobroczynna moc, a po wielu latach badań i analiz naukowców dokładnie wiemy, które rośliny to prawdziwa bomba antyoksydantów, witamin oraz mikro- i makroelementów. W pierwszej części przedstawiłam zalety hibiskusa, skrzypu i pokrzywy, a dzisiaj kolej na następne zioła dla zdrowia i urody.
Morwa
W liściach tej niepozornej rośliny kryje się prawdziwe bogactwo zdrowia. Badania wykazały, że liście morwy białej zawierają substancje hamujące działanie enzymów odpowiedzialnych za trawienie węglowodanów. W konsekwencji wpływają stabilizująco na poziom cukru we krwi, ograniczając jego przyswajanie przez organizm. Herbata sporządzona z rozdrobnionych liści ma jasny, zielonkawożółty kolor i lekko słodkawy smak. Ze względu na to, że zmniejsza apetyt na słodycze i wspomaga proces odchudzania, jej regularne spożywanie jest szczególnie zalecane osobom chorującym na cukrzycę i walczącym z nadwagą. Aktywne składniki morwy wpływają również na zmniejszenie poziomu cholesterolu, trójglicerydów i wspomagają leczenie miażdżycy. Napary z liści morwy białej są więc chętnie włączane do diety przez osoby mające problem z układem krążenia i sercowo-naczyniowym.
Mięta
Lecznicze właściwości liści mięty pieprzowej są znane od dawna. Przede wszystkim zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, pobudzają wytwarzanie żółci i usprawniają pracę jelit. Liście mięty zawierają m.in. witaminy A i C, rutynę, flawonoidy i olejki eteryczne o działaniu przeciwwirusowym. Mentol, który pozyskuje się z mięty pieprzowej, wykorzystywany jest do produkcji np. kremów do masażu i pudrów stosowanych przy zapaleniu skóry. Mocny i wyrazisty smak herbaty miętowej sprawia, że jest to idealny sposób na naturalną poprawę jakości naszego oddechu.
Rumianek
Wiadomo, że najlepszym kosmetykiem i lekarstwem na wszelkie dolegliwości jest sen. Co robić, gdy mamy z nim problem? Skutecznym antidotum jest rumiankowa herbata. Szklanka naparu wypita wieczorem rozkurczy spięte mięśnie i ukoi zmysły, wprowadzając nas w stan głębokiego relaksu. Ze względu na relaksujące właściwości to świetna herbata dla czerwonej, podrażnionej skóry. Rumianek zawiera witaminę C, sole mineralne i kwercetynę, która chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Płukanka z herbaty rumiankowej stosowana na blond włosy zapewnia im piękny, zdrowy wygląd, rozjaśnia je i pozostawia na głowie jasne refleksy.
Lecznicze właściwości liści mięty pieprzowej są znane od dawna.
Koper włoski
Herbata z kopru włoskiego wpływa odprężająco na układ nerwowy i skutecznie redukuje stres. Chcesz schudnąć? Napar z kopru działa moczopędnie, więc pozbędziesz się toksyn i nadmiaru wody z organizmu. W drugiej kolejności herbatka podkręci twój metabolizm, a co za tym idzie, będziesz szybciej spalać tłuszcz i zbędne kalorie. Wreszcie, regulując apetyt i poziom hormonów, może zapobiec przejadaniu się i otyłości. Napar z kopru nie tylko świetnie nadaje się do trawienia obfitych posiłków, ale eliminuje także jego przykre pozostałości w jamie ustnej. Podobieństwo nasion kopru do nasion anyżu daje im odświeżający i oczyszczający wpływ na oddech, a co więcej – chroni dziąsła i zęby dzięki właściwościom przeciwgrzybicznym i antybakteryjnym.
Karolina Świerc