Muzeum Bursztynu w Gdańsku zaprasza 7 września na kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Kabinety”. W 2024 r. mija 300 lat od powstania jednego z najcenniejszych zabytków w zbiorach Muzeum Gdańska, czyli kabinetu Johanna Georga Zernebacha.
Z okazji jubileuszu obiektu w Muzeum Bursztynu można podziwiać dziesięć małych dzieł sztuki z muzealnych i prywatnych kolekcji z całej Europy, czyli zabytkowych kabinetów, wykonanych z bursztynu i innych materiałów. – Wystawa czasowa „Kabinety” to inicjatywa, która ma podkreślić znaczenie gdańskiej kolekcji bursztynowych dzieł sztuki i naszego miasta jako Światowej Stolicy Bursztynu – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Kabinety to niezwykłe przedmioty. W swojej formie i funkcji łączą historię, sztukę i rzemiosło. Przedmioty te miały przeważnie charakter luksusowy i były sprzedawane elitom dawnej Europy. Do 29 września będzie można zobaczyć najcenniejsze z nich, zarówno z kolekcji Muzeum Gdańska, jak i londyńskiego Victoria & Albert Museum oraz prywatnych kolekcjonerów z całej Europy. Po wystawie czasowej oprowadzi jej współkuratorka Ewa Pawlęga.
Johann Georg Zernebach / Zarrenbach był mistrzem gdańskiego cechu bursztynników, o którego aktywności zawodowej wiemy mniej więcej tyle, że przypadła na lata 20. XVIII w. Jest też jednym z nielicznych gdańskich bursztynników z okresu sprzed XIX w. znanych z sygnowanych dzieł.
O życiu gdańskiego mistrza i bursztynnika opowie dr Jacek Bielak w trakcie wykładu ,,Johann Georg Zernebach i bursztynnictwo w Gdańsku w jego czasach”. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 26 września 2024 r. o godz. 17.00 w Sali Edukacyjnej Muzeum Bursztynu. Wstęp na spotkanie jest wolny.