Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Chroni i wspomaga

Kwercetyna to naturalny związek chemiczny z grupy flawonoidów występujący w roślinach. Jest to silny przeciwutleniacz, który posiada wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych. Kwercetynę można znaleźć w: jabłkach, jagodach, kapuście, czerwonej cebuli, szpinaku, ale także herbacie. Jak zatem dostarczyć ją do organizmu?

Wystarczy przestrzegać zasad dobrze zbilansowanej diety, bogatej w różnorodne owoce, warzywa i inne produkty spożywcze, które są zasobne w ten związek. W sytuacji gdy jest to trudne, można się wesprzeć suplementami diety, dostępnych najczęściej w postaci tabletek i kapsułek. Kwercetyna jest ogólnie uważana za bezpieczną w stosowaniu, zwłaszcza w normalnych ilościach zawartych w pokarmach.

Kwercetyna hamuje wzrost komórek nowotworowych.

Właściwości i działanie kwercetyny

  • Przeciwzapalne – wycisza stany zapalne, ponieważ hamuje uwalnianie mediatorów zapalenia i obniża aktywność enzymów odpowiedzialnych za procesy zapalne.
  • Przeciwhistaminowe – zmniejsza uwalnianie histaminy i łagodzi reakcje alergiczne poprzez blokowanie uwalniania histaminy.
  • Przeciwwirusowe – ponieważ hamuje replikację wirusów i blokowanie ich zdolności do zakażania komórek.
  • Przeciwutleniające – ponieważ niweluje wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki i przyczyniać się do różnych chorób, takich jak choroby serca, nowotwory i starzenie się skóry.
  • Przeciwnowotworowe – ponieważ hamuje wzrost komórek nowotworowych i procesy angiogenezy (tworzenie nowych naczyń krwionośnych niezbędnych do rozwoju nowotworu) oraz wspiera apoptozę (naturalna śmierć komórkowa).
  • Ochronne – chroni serce, mózg i skórę. Działa poprzez obniżenie poziomu cholesterolu, zmniejszenie ciśnienia krwi i poprawę elastyczności naczyń krwionośnych. Ponadto kwercetyna zapobiega uszkodzeniom komórek nerwowych związanych ze stresem oksydacyjnym, co ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze.
  • Chroni skórę – przed uszkodzeniami wywołanymi aktywnością wolnych rodników oraz działaniem promieniowania UV. Dzięki temu opóźnia proces starzenia się skóry i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów skóry.

Skutki uboczne

Kwercetynę można znaleźć w: jabłkach, jagodach, kapuście, czerwonej cebuli, szpinaku, ale także herbacie.
Foto: Unsplash

Kwercetyna, jak każda substancja czynna, przy stosowaniu wysokich dawek zawierających ją suplementów może wywołać działania niepożądane. Potencjalne skutki uboczne to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych lub objawów nietolerancji, zwłaszcza u osób uczulonych na produkty roślinne. Zagrożeniem są także problemy ze strony układu pokarmowego takie jak: bóle brzucha, nudności, wzdęcia czy niestrawność. Mogą się także pojawić zawroty i bóle głowy. Substancja może też zwiększać ryzyko powikłań nerkowych u osób zmagających się z zaburzeniami tych narządów. U diabetyków kwercetyna może wpływać na poziom cukru we krwi. Trzeba także pamiętać, że może wchodzić w interakcje z lekami, przede wszystkim: preparatami przeciwzakrzepowymi, lekami obniżającymi ciśnienie krwi oraz lekami przeciwhistaminowymi. Kwercetyna nie może być stosowana przez wszystkich, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem są alergie na produkty roślinne, w tym na owoce, warzywa lub zioła, oraz ciąża i okres karmienie piersią. Ostrożność powinny zachować też osoby z wrażliwym układem pokarmowym, zaś te, które borykają się z zaburzeniami czynności nerek, przed rozpoczęciem suplementacji kwercetyną powinny się konsultować z lekarzem (z uwagi na ryzyko powikłań). Kwercetyna może być problematyczna również dla osób z cukrzycą lub przyjmujących leki obniżające poziom cukru we krwi. Także osoby z zaburzeniami hormonalnymi powinny zachować ostrożność przy jej stosowaniu, bo może mieć wpływ na poziomy hormonów płciowych.

Karolina Świerc

Show More