Kwercetyna to naturalny związek chemiczny z grupy flawonoidów występujący w roślinach. Jest to silny przeciwutleniacz, który posiada wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych. Kwercetynę można znaleźć w: jabłkach, jagodach, kapuście, czerwonej cebuli, szpinaku, ale także herbacie. Jak zatem dostarczyć ją do organizmu?
Wystarczy przestrzegać zasad dobrze zbilansowanej diety, bogatej w różnorodne owoce, warzywa i inne produkty spożywcze, które są zasobne w ten związek. W sytuacji gdy jest to trudne, można się wesprzeć suplementami diety, dostępnych najczęściej w postaci tabletek i kapsułek. Kwercetyna jest ogólnie uważana za bezpieczną w stosowaniu, zwłaszcza w normalnych ilościach zawartych w pokarmach.
Kwercetyna hamuje wzrost komórek nowotworowych.
Właściwości i działanie kwercetyny
- Przeciwzapalne – wycisza stany zapalne, ponieważ hamuje uwalnianie mediatorów zapalenia i obniża aktywność enzymów odpowiedzialnych za procesy zapalne.
- Przeciwhistaminowe – zmniejsza uwalnianie histaminy i łagodzi reakcje alergiczne poprzez blokowanie uwalniania histaminy.
- Przeciwwirusowe – ponieważ hamuje replikację wirusów i blokowanie ich zdolności do zakażania komórek.
- Przeciwutleniające – ponieważ niweluje wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki i przyczyniać się do różnych chorób, takich jak choroby serca, nowotwory i starzenie się skóry.
- Przeciwnowotworowe – ponieważ hamuje wzrost komórek nowotworowych i procesy angiogenezy (tworzenie nowych naczyń krwionośnych niezbędnych do rozwoju nowotworu) oraz wspiera apoptozę (naturalna śmierć komórkowa).
- Ochronne – chroni serce, mózg i skórę. Działa poprzez obniżenie poziomu cholesterolu, zmniejszenie ciśnienia krwi i poprawę elastyczności naczyń krwionośnych. Ponadto kwercetyna zapobiega uszkodzeniom komórek nerwowych związanych ze stresem oksydacyjnym, co ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze.
- Chroni skórę – przed uszkodzeniami wywołanymi aktywnością wolnych rodników oraz działaniem promieniowania UV. Dzięki temu opóźnia proces starzenia się skóry i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów skóry.
Skutki uboczne
Kwercetyna, jak każda substancja czynna, przy stosowaniu wysokich dawek zawierających ją suplementów może wywołać działania niepożądane. Potencjalne skutki uboczne to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych lub objawów nietolerancji, zwłaszcza u osób uczulonych na produkty roślinne. Zagrożeniem są także problemy ze strony układu pokarmowego takie jak: bóle brzucha, nudności, wzdęcia czy niestrawność. Mogą się także pojawić zawroty i bóle głowy. Substancja może też zwiększać ryzyko powikłań nerkowych u osób zmagających się z zaburzeniami tych narządów. U diabetyków kwercetyna może wpływać na poziom cukru we krwi. Trzeba także pamiętać, że może wchodzić w interakcje z lekami, przede wszystkim: preparatami przeciwzakrzepowymi, lekami obniżającymi ciśnienie krwi oraz lekami przeciwhistaminowymi. Kwercetyna nie może być stosowana przez wszystkich, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem są alergie na produkty roślinne, w tym na owoce, warzywa lub zioła, oraz ciąża i okres karmienie piersią. Ostrożność powinny zachować też osoby z wrażliwym układem pokarmowym, zaś te, które borykają się z zaburzeniami czynności nerek, przed rozpoczęciem suplementacji kwercetyną powinny się konsultować z lekarzem (z uwagi na ryzyko powikłań). Kwercetyna może być problematyczna również dla osób z cukrzycą lub przyjmujących leki obniżające poziom cukru we krwi. Także osoby z zaburzeniami hormonalnymi powinny zachować ostrożność przy jej stosowaniu, bo może mieć wpływ na poziomy hormonów płciowych.
Karolina Świerc