Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Czego chcieć więcej?

Młodzież z Niemieckich Kół Przyjaźni w: Rzepczu, Raszowej, Głogówku, Landzmierzu, Toszku, Koźlu, Białej i Wałbrzychu zaprezentowała na scenie Domu Kultury w Głogówku spektakle teatralne, które zostały opracowane podczas regularnych spotkań w ramach projektu Jugendbox.


Młodzież projektuje również scenografię i wybiera własne kostiumy. Projekt jest narzędziem pozwalającym dotrzeć do zainteresowań i oczekiwań tej grupy wiekowej. Sebastian Gerstenberg jest wieloletnim koordynatorem Jugendbox i jest przekonany do idei projektu: – Wiem, że ten projekt ma sens, że to, co widzimy dziś na festiwalu teatralnym, to miesiące ciężkiej pracy młodych ludzi i ich opiekunów. I widzę, że młodzi ludzie dają z siebie wszystko i że bardzo im się to podoba. Nauka języka niemieckiego i dobra zabawa, czego chcieć więcej?


Jurorką Jugendboxu po raz piąty z rzędu jest aktorka Anka Graczyk. – Już za pierwszym razem zauważyłam, ile siły i energii daje ten projekt młodzieży, a to jest coś, co jest bardzo bliskie mojemu sercu, tzn. gdy teatr i środki artystyczne pomagają w rozwijaniu własnego głosu. Pod pojęciem „własny głos” rozumiem wszystko, co pochodzi z wnętrza, czyli to, co porusza młodzież – tożsamość, zainteresowania, lęki – mówi.


Mowa ciała i język niemiecki
– Trudno było znaleźć odpowiedni moment na próby, ponieważ młodzież ma liczne zobowiązania w szkole i poza nią. Opracowaliśmy też cztery scenariusze i ciągle znajdowaliśmy w nich błędy. W końcu zdecydowaliśmy się na opowieść o Bożym Narodzeniu. Finał był zaplanowany na połowę grudnia i pomyśleliśmy, że możemy pokazać nasz spektakl jeszcze raz w naszej szkole. A potem zaczęły się przygotowania – mówi nauczycielka języka niemieckiego Agnieszka Winkler, która opiekowała się grupą DFK z Rzepcza. Andreas Drescher z Zieliny, który nie ma problemów z językiem niemieckim, wcielił się w główną rolę skąpca Ebenezera Scrooge’a, który nie chce mieć nic wspólnego ze świętami i dobroczynnością. – Uczestniczyłem już w kilku szkolnych przedstawieniach, więc z przyjemnością wziąłem też udział w Jugendbox. Na początku było trochę trudno wcielić się w tak negatywną postać, ale z czasem nauczyłem się grać tę rolę – mówi Andreas, który na scenę założył elegancki garnitur z szafy dziadka prowadzącej grupę.

W celu doskonalenia umiejętności aktorskich i mowy ciała młodych aktorów każda grupa miała spotkanie z pedagogiem teatralnym Lilianą Wencel. – Tam też dostałem kilka rad, jak powiedzieć więcej na scenie językiem ciała – mówi Andreas Drescher. Nie odczuwał stresu podczas występu. – Może byłoby bardziej stresująco, gdybym widział widownię, ale tutaj na scenie światło jest tak jasne, a widownia siedzi w kompletnej ciemności. Skoncentrowałem się więc na graniu – mówi uczeń liceum w Krapkowicach.


Od samego początku

Od 2015 r., czyli od pierwszej edycji Jugendboxu, nauczycielka języka niemieckiego Aleksandra Kupczyk jest zaangażowana jako opiekun grupy Jugendbox Niemieckiego Koła Przyjaźni w Toszku. – Od samego początku mam pięcioro tych samych uczestników, niestety po raz ostatni, bo w tym roku szkolnym piszą maturę. Młodzież miała pomysł na nasz tegoroczny spektakl już dwa lata temu, ale ponieważ w zeszłym roku musieliśmy przygotować kabaret, zachowaliśmy scenariusz na ten rok – mówi Aleksandra Kupczyk.

Przyznaje, że w jej grupie młodzi ludzie przygotowywali scenariusz po polsku, który dopiero potem został wspólnie przetłumaczony na spotkaniach Jugendbox. – Młodzież miała już w głowie sceny i kostiumy, ja tradycyjnie zajęłam się muzyką, bo muzyka niemiecka to moja specjalność. Jestem też bardzo dumna z naszego głównego bohatera, który jako jedyny w naszej grupie nie jest w klasie niemieckojęzycznej, a który odważył się tym razem przyjąć główną rolę. W poprzednich latach przyjmował mniejsze role, w których nie musiał mówić tak dużo. Kiedyś grał Amerykanina albo Francuza. Tym razem musiał się nauczyć bardzo dużo niemieckiego tekstu. Naprawdę zrobił ogromny postęp – stwierdziła opiekunka grupy z Toszka, która po raz trzeci z rzędu zaprezentowała najlepszy występ, według jury projektu Jugendbox.
Przedstawienia teatralne w Głogówku zostały zarejestrowane na wideo i wkrótce zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora, czyli Związku Niemieckich Stowarzyszeń.

Tekst: Manuela Leibig

Fotos: Jan Kruk

Show More