Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Dobrowolne poddanie się karze? Zapytaj prawnika!

Kodeks karny skarbowy oprócz instytucji czynnego żalu, służącej do uniknięcia odpowiedzialności podatkowej w wyniku spełnienia określonych przesłanek w ustawie, przewiduje także instytucję dobrowolnego poddania się karze.


Instytucja ta stosowana jest wobec sprawców drobnych przestępstw. Sąd, w odróżnieniu od instytucji czynnego żalu, może jednak narzucić środki karne. Należy zwrócić uwagę, że prawomocny wyrok powoduje takie same skutki jak inne prawomocne orzeczenie, z zastrzeżeniem, że nie podlega on wpisowi do Krajowego Rejestru Karnego. Ponadto uiszczenie wymaganej kwoty tytułem kary grzywny w ramach dobrowolnego poddania się karze nie stanowi recydywy skarbowej.

Konieczce warunki

Aby móc skorzystać z dobrodziejstwa tej instytucji, zarówno wina sprawcy i okoliczności popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego nie mogą budzić wątpliwości. Jest to pierwszy warunek sine qua non, który musi zostać spełniony. Poza spełnieniem przez sprawcę wyżej wymienionego warunku musi on jednocześnie:

– uiścić w całości wymaganą należność publicznoprawną, jeżeli w związku z popełnionym przez niego czynem takowa powstała,

– uiścić kwotę w wysokości odpowiadającej co najmniej najniższej karze grzywny grożącej za popełniony czyn,

– wyrazić zgodę na przepadek mienia w zakresie, w jakim jest to wymagane, a w razie niemożności złożenia wymaganych przedmiotów uiścić ich pieniężną równowartość,

– uiścić co najmniej zryczałtowaną kwotę pieniężną stanowiącą równowartość kosztów postępowania.

Wyłączona grupa

Ustawodawca wyłączył jednak określoną grupę podmiotów mogących skorzystać z tej instytucji. Wprowadzając katalog zamknięty, postanowił, iż sprawcy czynu zabronionego nie mogą skorzystać z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności, jeżeli:

– za popełnione przestępstwo skarbowe przewidziana jest kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności,

– przestępstwo zagrożone karą grzywny popełniono w warunkach kwalifikujących się do orzeknięcia o nadzwyczajnym obostrzeniu kary,

– zgłoszono interwencje w stosunku do przedmiotu podlegającego przepadkowi, chyba że za sprawą interwenienta zostanie ona wycofana do momentu wniesienia aktu oskarżenia.

Od lewej: Joanna Wrońska, Łukasz Kuczyński i Joanna Tokarska-Grzesik Foto: KTGW

Co stanowi ustawa

Jeżeli sąd uzna, iż określony podmiot może skorzystać z instytucji dobrowolnego poddania się karze, to udzielając tego zezwolenia, orzeka tytułem grzywny kwotę uiszczoną przez sprawcę oraz przepadek przedmiotów w warunkach określonych powyżej. Sąd może odstąpić zatem od wymierzenia kary za popełniony czyn zabroniony. Jednakże nie stoi to na przeszkodzie orzeczeniu środków karnych określonych w ustawie. Ustawa stanowi, iż środki karne mogą być zastosowane w tym przypadku, jeżeli zachodzą warunki ich orzeczenia i cele kary zostaną spełnione. Sąd może odstąpić od wymierzenia zarówno kary, jak i środków karnych, jeżeli w sytuacji, w której powstaje uszczuplenie należności publicznoprawnej, wymagana należność zostanie wpłacona przed wydaniem wyroku przez właściwy sąd. Sąd może odstąpić od wymierzenia środków karnych nawet w sytuacji, w której ich orzeczenie jest obligatoryjne. Nie można jednak odstąpić od orzeczenia środków karnych, jeżeli przepadkowi podlegałby towar, którego wytwarzanie, posiadanie, obrót i przewóz są zabronione przez właściwe przepisy prawa.


Podsumowanie

Przepis ten jest mniej korzystny dla podatnika popełniającego czyn zabroniony niż instytucja czynnego żalu. Stanowi on jednak ostatnią deskę ratunku podatnika mogącą uchronić go przed odpowiedzialnością karnoskarbową lub przynajmniej złagodzić tę odpowiedzialność. W kwestii udzielenia zgody co do dobrowolnego poddania się odpowiedzialności sądy orzekają zazwyczaj niezwłocznie. Warto jednak zauważyć, że nie jest możliwe cofnięcie wniosku przed upływem jednego miesiąca od dnia złożenia, a także po wniesieniu go do sądu zamiast aktu oskarżenia przez organ postępowania przygotowawczego.

Łukasz Kuczyński / K. Ś.

KTGW Kancelaria Radców Prawnych Kuczyński, Tokarska-Grzesik, Wrońska Spółka Komandytowo-Akcyjna z siedzibą w Opolu

Dotychczasowy adres to: Plac Wolności 6, piętro 3., 45-018 Opole; od 1.10.2022 r.

Nowy adres Kancelarii: ul. Jakuba Kani 8/1, 45-340 Opole

Strona internetowa w budowie, dotychczasowa to: kitg.pl

Numer kontaktowy: 505 983 977

Adres mailowy do kontaktu to: redakcja@ktgw.pl

Show More