Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Dziurawiec i przyjaciele

Depresja dotyka miliony osób i uznawana jest za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Problemu nie można bagatelizować, trzeba od razu udać się do specjalisty. Jeśli chodzi o zioła na depresję, stosuje się je głównie przy lekkich objawach, nerwicy, zaburzeniach nastroju i stanach lękowych. Tylko niektóre są spożywane pomocniczo w cięższych przypadkach.

Jednym z najskuteczniejszych ziół pomagających przy nerwicy, stanach lękowych i depresji jest dziurawiec zwyczajny, a dokładnie jego ziele. Przy łagodnych stanach można pić napar parzony jak herbatę, a w cięższych zaleca się korzystać z silniej działającego wyciągu alkoholowego. Substancje aktywnie czynne zawarte w tej roślinie nie dopuszczają do obniżenia poziomu serotoniny w organizmie, ale kurację powinno się stosować nie dłużej niż przez 4–6 tygodni. Niestety przeciwwskazaniem do stosowania dziurawca jest przyjmowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych. Z tego względu rozpoczęcie regularnej kuracji dziurawcowej zawsze należy konsultować z lekarzem. Nie zaleca się również przyjmować zioła przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.

Jednym z najskuteczniejszych ziół, jakie pomagają przy nerwicy, stanach lękowych i depresji, jest dziurawiec zwyczajny.

 

Inne zioła na depresję i lęki

  • Kozłek lekarski: Powszechnie stosowany w zaburzeniach emocjonalnych, przy stanach niepokoju, lękach, nerwicach i we wczesnych stanach depresyjnych. Dodatkowo pomaga przy bezsenności. Surowcem jest korzeń i kłącze, które zawierają szereg związków aktywnie czynnych pozytywnie wpływających na organizm, z których najważniejsze to: walepotriaty, czyli irydoidy estrowe, walerianina i składniki olejku eterycznego. Odwary z kozłka, krople lub inne suplementy diety nie powinny być stosowane dłużej niż przez miesiąc. Zbyt intensywna kuracja i przedawkowanie objawiają się nudnościami oraz bólem brzucha.
  • Chmiel zwyczajny: W mieszance z kozłkiem należy do najpopularniejszych ziół na bezsenność. W rzeczywistości ma dużo szersze właściwości. Jest dobrym naturalnym środkiem na depresję. Działa uspokajająco. Tłumi napięcia i uczucie niepokoju. Surowcem są szyszki chmielu dostępne w postaci suplementów diety.
  • Lawenda lekarska: Nazywana wąskolistną, ma lekkie działanie uspokajające. Roślina zyskała duże znaczenie w aromaterapii. Olejek lawendowy wykorzystuje się w leczeniu depresji, stanów lękowych i przy bezsenności. Jednym z najważniejszych związków jest linalool, który wywołuje relaksujący efekt przez stymulację węchowych neuronów czuciowych.
  • Serdecznik pospolity: Ziele działa uspokajająco i relaksująco. Ma lekkie właściwości nasenne. Pomaga na nerwice i kołatanie serca. Zawiera m.in. flawonoidy, irydoidy i alkaloidy. Wykazuje podobne działanie co kozłek.
  • Melisa lekarska: To jeden z najbardziej znanych, lecz nie najskuteczniejszych naturalnych środków na nerwicę i stres. Warto stosować ją wspomagająco. Zmniejsza napięcie, pozwala lepiej radzić sobie ze stresem i ułatwia zasypianie.

 

Podsumowanie

Rozpoczęcie regularnej kuracji dziurawcowej zawsze należy konsultować z lekarzem.
Foto: Unsplash

Opisane powyżej zioła mogą zapobiec depresji, osłabić jej objawy i pomóc w wielu innych, łagodniejszych schorzeniach. Jednakże nigdy nie można bagatelizować wizyty u specjalisty i konwencjonalnego leczenia. W tym wypadku nawet silnie działające rośliny lecznicze, takie jak dziurawiec, nie rozwiążą problemu. Należy pamiętać też, że kobiety w ciąży i matki karmiące zawsze powinny konsultować się z lekarzem, gdyż często brakuje badań dotyczących wpływu danej rośliny na organizm u tych dwóch wyodrębnionych grup. Zwykle nie zaleca się stosowania suplementów z jednej rośliny dłużej niż przez 4–6 tygodni.

Show More