Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Hity kinowe z Niemiec

Tydzień Filmu Niemieckiego, który rusza już 20 stycznia jest przeglądem najnowszego kina zachodnich sąsiadów Polski, a w jego programie, jak co roku, znalazły się produkcje, które zyskały zarówno uznanie krytyków, jak i filmowej publiczności. Nie zabrakło też tytułów pokazywanych na międzynarodowych festiwalach i laureatów Niemieckich Nagród Filmowych.

 

Do tych ostatnich należy zrealizowana przez Andreasa Kleinerta biografia Thomasa Brascha, która zdobyła aż 9 statuetek przyznawanych przez Niemiecką Akademię Filmową, w tym w najważniejszych kategoriach: dla najlepszego filmu oraz za reżyserię i scenariusz. Nagrody aktorskie zdobyli dobrze znani polskiej widowni: Albrecht Schuch i Jella Haase. Thomas Brasch, pisarz, poeta, scenarzysta i autor sztuk teatralnych to nie jedyny wschodnioniemiecki dysydent, którego biografia stała się inspiracją do filmowej opowieści. Z tego samego pokolenia wywodzi się Bettina Wegner, charyzmatyczna pieśniarka i poetka, bohaterka dokumentu Lutza Pehnera. Wschodnie korzenie ma także bardzo popularny w Niemczech muzyk, artysta estradowy i kabaretowy Olaf Schubert, który przez przypadek odkrywa, że jego biologicznym ojcem może być Mike Jagger i w swoim dochodzeniowym filmie zatytułowanym „Olaf Jagger” próbuje odkryć prawdę.

 

Jak żmudne jest szukanie informacji i potwierdzanie źródeł, z których pochodzą, pokazuje także inny dokument, zrealizowany przez Daniela Sagera. Praca znanych z pierwszych stron gazet dziennikarzy śledczych, którym zawdzięczamy wiedzę o wielu politycznych i gospodarczych skandalach, jest tematem jego filmu „Za kulisami”. Prawdy o wydarzeniach sprzed lat, kolektywnie wypartych przez lokalną społeczność, poszukuje bohaterka filmu „Milczący las” w reżyserii Saralisy Volm. Z kolei protagonista obrazu Jönsa Jönssona „Aksjomat” konfabuluje bezustannie, jakby wymyślanie historii było potrzebą, bez której nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Stefan Jäger w filmie „Monte Verità” przywołuje społeczną ideę sprzed 100 lat, której celem było stworzenie nowego, alternatywnego stylu życia, a głównymi założeniami były: wegetarianizm, respekt wobec natury i kreatywna praca. Filmem, który będzie pokazany na otwarcie Tydzień filmu Niemieckiego, jest „Kontra”, komedia Sönke Wortmanna, w której reżyser odwołuje się do sztuki retoryki i przekonuje, że warto się tej, utraconej w dobie mediów społecznościowych, umiejętności nauczyć.

Szczegółowy program znajduje się TUTAJ

Tydzień Filmu Niemieckiego, organizowany przez Konsulat Niemiec we Wrocławiu i Goethe-Institut w Warszawie, odbędzie się od 20 stycznia w Warszawie, Wrocławiu Krakowie, Toruniu, Poznaniu, Gdańsku, Opolu, Katowicach i Kielcach.

Show More