Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Ile wiesz o mniejszości?

 

O XI Konkursie Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej opowiada Sebastian Skop, asystent posła Ryszarda Galli

 

Do kogo skierowany jest konkurs?

Do uczniów szkół podstawowych z terenu województwa opolskiego. Uczniowie klas IV–VI to pierwsza kategoria wiekowa, druga to uczniowie klas VII i VIII. Dla każdej kategorii wiekowej przygotowaliśmy osobne zestawy, o różnym poziomie trudności.

 

 

 

Trzeba znać język niemiecki, aby wziąć udział w konkursie?

Akurat w tym konkursie nie jest to wymagane, pytanie będą jak co roku sformułowane w języku polskim. Wielu uczestników z lat ubiegłych przyznało, że niemieckiego dopiero się uczy, a wyniki osiągali bardzo dobre. Aczkolwiek dla osób przygotowujących się do naszego konkursu znajomość języka niemieckiego będzie zapewne pomocna.

 

 

Jaki jest zakres materiału?

W tym roku trochę szerzej podeszliśmy do tematu, poziom trudności musi być troszeczkę wyższy, ponieważ ze względu na obostrzenia związane z pandemią musimy przeprowadzić konkurs online i będzie tylko jeden etap, czyli finał konkursu. Dotychczas mieliśmy etap szkolny, który odbywał się w każdej szkole, uczestnicy z największą ilością punktów spotykali się w Komprachcicach na etapie wojewódzkim, a teraz każdy chętny od razu weźmie udział w finale. Zakres materiału zawiera przede wszystkim publikacje mniejszości niemieckiej z 2020 roku, np. wybrane odcinki programu telewizyjnego „Schlesien Journal”, spacerowniki po powiatach naszego województwa, „Mniejszość niemiecka w faktach i liczbach” i kilka innych. To pozornie bardzo dużo, ale określamy dokładnie, o które strony książek nam chodzi, wykaz zakresu materiału dostępny jest na stronie skgd.pl. Można w wyszukiwarkę internetową wpisać „XI Konkurs Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej” i tu znajdziemy szczegółowy zakres materiału do pobrania. Wszystkie źródła, z których zalecamy się naszym uczestnikom uczyć, są dostępne w internecie, nawet książki nie trzeba osobiście wypożyczać czy gdzieś organizować, dostępne są jako PDF, linki oczywiście zawarliśmy w zakresie materiałów. Myślę, że jeśli ktoś „siedzi” w tej tematyce, śledzi wydarzenia w mniejszości niemieckiej lub brał już udział w naszym konkursie, to jest to wszystko do ogarnięcia.

 

Sebastian Skop
Foto: prywatne

 

Czy uczniów, którzy co roku biorą udział w konkursie, może coś zaskoczyć?

Nowością w materiałach jest artykuł pana posła Galli „Ustawa jest dobrodziejstwem, które weryfikuje czas”, który ukazał się w publikacji „Tożsamość – kultura – równość”. Chodzi o ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych uchwaloną w 2005 roku. Z uwagi na 15. rocznicę powstania tej ustawy pan poseł przygotował ów artykuł, którego znajomości będziemy wymagać od uczniów. Chcemy w ten sposób promować działalność posła Galli. Niektóre pytania się powtarzają, takie pytania na rozgrzewkę, np. jak nazywa się poseł na Sejm z ramienia mniejszości niemieckiej czy przewodniczący TSKN.

 

 

Jak dobrze w ubiegłych latach uczestnicy przygotowali się do konkursu?

Różne były sytuacje, zazwyczaj mieliśmy bardzo wiele osób, które osiągnęły wysoką liczbę punktów. Niektórym uczestnikom nie udało się jednak zdobyć zbyt wielu punktów.

 

 

Konkurs odbędzie się online, jak prace będą sprawdzane?

Do zdobycia jest 30 punktów. Przygotujemy 20 pytań testowych i 10 otwartych. Pytania testowe jednokrotnego wyboru będzie sprawdzał system komputerowy, a nad pytaniami otwartymi pochyli się komisja. Jeśli będą osoby, które zdobędą taką samą ilość punktów – chodzi o miejsca I–III – to wtedy weźmiemy pod uwagę również czas, w jakim praca zostanie do nas wysłana.

 

Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie skgd.pl, uczniowie mogą się zgłaszać do konkursu do 23.04.2021 r. Konkurs odbędzie się 17.05.2021 r.

ml

Show More