Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Intercyza. Zapytaj prawnika!

Dziedziczenie, długi, rozwód. Kontynuując kwestie związane z intercyzą, należy wspomnieć, że wiele osób obawia się jej podpisania z uwagi na strach przed utratą prawa do spadku. Jednakże w rzeczywistości intercyza w żaden sposób nie wpływa na kwestie dziedziczenia.


Małżeńska umowa majątkowa nie powoduje zmian w zasadach nabywania spadku – ani testamentowego, ani też ustawowego. Niezależnie od jej treści małżonkowie będą dziedziczyć po sobie na zasadach ogólnych oraz nie będzie miała wpływu na uprawnienia małżonka w zakresie dziedziczenia w sytuacji, kiedy będzie sporządzony testament. Nawet gdy istnieje intercyza, w sytuacji kiedy jeden z małżonków został pominięty w treści testamentu, będzie przysługiwało mu uprawnienie do dochodzenia zachowku. Żadnego znaczenia również nie będzie miała chwila zawarcia intercyzy. Niezależnie od tego, czy małżonkowie sporządzą małżeńską umowę majątkową przed ślubem czy też lata po ślubie, nie będzie to wpływać na możliwość nabycia spadku pomiędzy mężem a żoną.

Znaczenie intercyzy

Jeżeli małżonkowie zdecydują się na zawarcie rozdzielności majątkowej, nie będą oni posiadać majątku wspólnego. Najczęściej na to rozwiązanie decydują się osoby, które prowadzą działalność gospodarczą lub wykonują zawód obarczony odpowiedzialnością finansową. W ten sposób można chronić interesy majątkowe drugiego małżonka w razie powstania zadłużenia. Ponadto decydując się na ten ustrój, każdy z małżonków może bez pytania o zgodę zaciągać kredyty i inne zobowiązania finansowe, bez skutku dla drugiego z nich. Powinno jednak być zaznaczone, że osoba, której został udzielony kredyt, posiada intercyzę, z uwagi na fakt, że umowa majątkowa małżeńska jest skuteczna wobec wierzyciela, gdy ten zostanie poinformowany o jej istnieniu oraz rodzaju przed powstaniem wierzytelności. W momencie kiedy niniejsza umowa zostanie prawidłowo przedłożona, a dojdzie do sytuacji, w której małżonek będzie miał długi, drugi małżonek nie będzie musiał się obawiać o utratę swojego majątku, ponieważ wierzyciele nie będą mogli się zaspokoić z jego majątku osobistego. Jednakże jeżeli małżonek zaciągnie zobowiązanie i nie poinformuje wierzyciela o tym, że w małżeństwie panuje ustrój rozdzielności majątkowej, będzie on mógł żądać zaspokojenia z majątku drugiego małżonka oraz z majątku, który byłby wspólny, gdyby nie było intercyzy, nawet jeżeli została ona przez małżonków podpisana. Warto również zaznaczyć, że intercyza nie chroni małżonka przed długami, jeżeli powstały one po ślubie, a przed zawarciem umowy rozdzielności majątkowej. Ponadto nie będzie ona powodowała skutków wobec długów, które zostały już zaciągnięte, w tym kontekście, że nie spowoduje rozpadu zobowiązania na dwa mniejsze zobowiązania. Zatem kredyt, który został zaciągnięty przez małżonków przed zawarciem intercyzy, zostanie ich wspólnym kredytem, nawet po podpisaniu umowy o rozdzielności majątkowej.

Od lewej: Joanna Wrońska, Łukasz Kuczyński i Joanna Tokarska-Grzesik Foto: KTGW

W razie rozwodu

Wprowadzenie rozdzielności majątkowej ułatwia również w znacznym stopniu zakończenie związku. Jeżeli małżonkowie zdecydują się wziąć rozwód, to po nim nie stają przed koniecznością przeprowadzenia postępowania o podział majątku wspólnego, które niejednokrotnie trwa latami. Można stwierdzić, że strony nie narażają się na konflikt na tym tle z uwagi na fakt, iż każda z nich ma własny, odrębny majątek. Jeżeli jednak małżonkowie zdecydowali się na wprowadzenie ustroju rozdzielności majątkowej dopiero po zawarciu małżeństwa, to podział niniejszego majątku wspólnego będzie dotyczył jedynie tych składników, które zostały nabyte po zawarciu małżeństwa a przed wejściem umowy w życie, co może ułatwić małżonkom porozumienie w kwestii podziału majątku. W przypadku gdy małżonkowie zdecydowali się na rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków, po rozwodzie małżonek, którego dorobek jest mniejszy, może żądać od drugiego małżonka jego wyrównania poprzez zapłatę lub przeniesienie prawa. Natomiast w pozostałych przypadkach po rozwodzie małżonkowie będą musieli dokonać podziału majątku wspólnego.

Łukasz Kuczyński / K. Ś.

Show More