Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Kac nam niestraszny

Ostropest plamisty ma udokumentowane działanie lecznicze na wątrobę. Uszczelniania bowiem uszkodzone błony komórkowe tego narządu oraz hamuje wnikanie związków toksycznych, m.in. alkoholu, metali ciężkich, leków, czy spalin samochodowych do wnętrza komórek wątrobowych.


W badaniach wykazano również jego działanie odtruwające, antyoksydacyjne, bo zawarte w ostropeście substancje aktywne usuwają z organizmu nadmiar tzw. wolnych rodników. Dlatego kiedy przesadzimy z procentami, z pomocą przychodzi właśnie ostropest plamisty, który okrzyknięty został pogromcą kaca. Dzięki swoim właściwościom ostropest plamisty stosuje się nawet w przypadku zatruć muchomorami, przewlekłych chorób wątroby, włącznie z marskością. A zatem wątrobie obciążonej kacem pomoże tym bardziej!

Ostropest plamisty wykorzystywany jest głównie do produkcji preparatów znajdujących zastosowanie w leczeniu schorzeń wątroby.
Foto: Healthy Living

Wątroba pod kontrolą
Zwłaszcza że zawiera także związki goryczkowe, które obok sylimaryny wpływają na zwiększenie łaknienia i poprawiają apetyt, a z tym, jak wiadomo, na kacu bywa spory problem. W lecznictwie wykorzystuje się głównie nasiona i owoce tego zioła. Dzieje się tak dlatego, że zawierają spore ilości witamin, karotenoidów, flawonoidów, steroli, histaminę, olejki eteryczne, sacharozę, galaktozę, arabinozę czy też gorycze. W nasionach i owocach tego zioła znajdują się również aminy biogenne, w tym m.in. tyramina oraz takie minerały jak: miedź, selen, cynk, a przede wszystkim sylimaryna – bardzo silny przeciwutleniacz, co łącznie ma bardzo korzystne działanie na wątrobę. Z tego względu ostropest plamisty wykorzystywany jest głównie do produkcji preparatów znajdujących zastosowanie w leczeniu schorzeń wątroby, takich jak np. Sylimarol, który na polskim rynku znajduje się już od ponad czterech dekad. Podstawowym surowcem do wytwarzania tego leku jest wyciąg z dojrzałego owocu ostropestu plamistego zawierający największe stężenie korzystnej dla wątroby sylimaryny.

Nie tylko sylimaryna
Co ważne, substancja ta pozyskiwana jest z łuski ziarna tego zioła charakteryzującej się najwyższą jej zawartością. To jednak nie wszystkie zalety dojrzałego owocu ostropestu plamistego. Oprócz sylimaryny w owocach tych znajduje się też sporo flawonoidów, kwasów tłuszczowych, w tym linolowego, oleinowego i palmitynowego. Kryją się w nich także: sterole, białka, błonnik i witaminy, głównie C i K. Na uwagę zasługuje też fakt, że wiele obecnych na rynku suplementów diety na bazie ostropestu plamistego (ale nie każdy) jest już dobrze nam znanych i przede wszystkim skutecznie wspierają pracę przeciążonej wątroby. Pobudzają też wydzielanie żółci niezbędnej do trawienia tłuszczów, a równocześnie usuwają objawy niestrawności i zwiększają także syntezę białka, pomagają uszkodzonym komórkom wątrobowym (hepatocytom) odzyskać pełną sprawność. Jednocześnie wpływają na wytwarzanie nowych komórek, a także nie dopuszczają substancji toksycznych, aby wnikały do ich wnętrza. Wszystko to sprawia, że stosując ostropest plamisty, możemy być pewni i spokojni, że nasza wątroba znajduje się pod odpowiednią opieką.

Karolina Świerc

 

Show More