Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Koper daje kopa

W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się koperkowi, który jest nam doskonale znany i od dawna używany w kuchni. Pomimo że jest to mała roślinka, to zawiera w sobie wiele przeciwutleniaczy i bardzo potrzebny nam błonnik pokarmowy, który pomaga w kontrolowaniu poziomu cholesterolu we krwi.


Prozdrowotne zalety liści kopru i jego nasion to m.in. zasługa kryjących się w nim wielu niezbędnych lotnych olejów, takich jak: d-karwon, dillapiol, DHC, eugenol, limonen, terpinen i mirystycyna. Wspomniany wcześniej olejek eteryczny – eugenol znajdujący się w koperku w dużych ilościach, w użyciu terapeutycznym stosowany jest jako środek miejscowo znieczulający i antyseptyczny. Stwierdzono także, że obniża poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą, a zatem chorobą cywilizacyjną, która staje się coraz groźniejsza.

Koper najlepiej spożywać świeży.
Foto: Unsplash

Witaminy, minerały i nie tylko
Na uwagę zasługuje również to, że koperek to bardzo dobre źródło wielu witamin. W tym: A, B1, C, kwasu foliowego, ryboflawiny, niacyny czy beta-karotenu. W roślinie tej zmagazynowane są też całkiem pokaźne ilości minerałów – miedzi, potasu, żelaza, magnezu, cynku, wapnia i manganu – oraz związki dezynfekujące, galaktagogiczne, które bardzo szybko i skutecznie pomagają w wydzielaniu mleka z piersi. Związki te wykazują także działanie uspokajające i wyciszające skołatane nerwy. Warto też podkreślić, że olej koperkowy, pozyskiwany z nasion, ma działanie przeciwskurczowe, wiatropędne, trawienne. Co za tym idzie, na wypadek problemów trawiennych bez obaw można, a nawet powinno się sięgać po nasiona kopru. Wspomniane zalety powinny być dostatecznym powodem do tego, aby niezdecydowani zdecydowali się częściej sięgać po tę roślinkę, zwłaszcza w chwili przygotowywania posiłków. Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że najlepiej używać świeżego kopru, który podobnie jak jego nasiona używane jako przyprawa, dostępny jest przez cały rok.

Jaki koperek najlepszy
Należy jednak kupować wyłącznie świeże gałązki kopru. Mają one, co oczywiste, dużo lepszy smak, ale przede wszystkim są o wiele bogatsze w witaminy i przeciwutleniacze. Uwaga: świeży koperek powinien mieć żywe, zielone gałązki i mocne łodygi. Powinien być też wolny od wszelkich oznak zepsucia lub żółknięcia. Warto pamiętać również, że dobrej jakości nasiona kopru uwalniają przyjemny, słodki i lekko pieprzny posmak, który z łatwością można wyczuć po roztarciu ich między palcami. W sklepach należy kupować całe nasiona kopru zamiast proszku, ponieważ może on zostać zanieczyszczony innymi pikantnymi przyprawami. Nasiona można przechowywać w chłodnym, suchym, ciemnym miejscu w hermetycznych pojemnikach przez wiele miesięcy i rozdrabniać za pomocą młynka ręcznego. Mielony koperkowy proszek powinien być przechowywany w lodówce w hermetycznym pojemniku i użyty jak najwcześniej, ponieważ szybko traci smak.

Karolina Świerc

Show More