Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Kropki nad „i” brak

Dziś odbyła się sesja Sejmiku Województwa Opolskiego, która miała być w głównej mierze poświęcona kwestiom personalnym, zmianom w składzie zarządu i prezydium sejmiku. Dokonała się jednak tylko jedna uchwala, dotycząca wniosku o odwołanie dr. Romana Kolka z funkcji wicemarszałka województwa opolskiego. Kolejnych decyzji personalnych nie podjęto. Przede wszystkim tej dotyczącej Rafała Bartka, który na stanowisku wicemarszałka województwa opolskiego zastąpić miał dr. Romana Kolka.

 

Rzekomym powodem jest to, że Rafał Bartek jest przewodniczym opolskiemu TSKN-u i tym samym nie powinien zasiadać w zarządzie województwa. Argumentacja ta budzi wiele wątpliwości. Ma je również sam Rafał Bartek, który na konferencji prasowej poprzedzającej sesję sejmiku województwa opolskiego powiedział: ”Wcześniej analizowałem swoją sytuacje prawną odnośnie objęcia stanowiska wicemarszałka i posiadałem opinie, które nie widziały żadnego konfliktu. Wczoraj jednak pojawiła się opinia, która wprowadziła pewną wątpliwość w tym zakresie”. Dodał również: „Jesteśmy w poważnej koalicji i poważnie traktujemy urzędy, na które zostaliśmy powołani. Dlatego koalicyjnie doszliśmy do porozumienia z marszałkiem Andrzejem Bułą i z poszczególnymi klubami, że w tym zakresie lepiej ten temat odłożyć, aby dokładnie przeanalizować wszelkie wątpliwości prawno-formalne, jakie się pojawiły i oczywiście przeanalizować różne scenariusze. Uważam, że niezręcznością byłoby, gdybym dzisiaj miał być powoływany na to stanowisko, a jutro rozpoczęłaby się jakaś procedura, czy też kwestionowanie decyzji przeze mnie podejmowanych, w tym czy innym zakresie”. Dlatego w trakcie tej sesji Rafał Bartek złożył wniosek o wycofanie z porządku obrad punktu o powołaniu nowego wicemarszałka. Punkt ten został przesunięty na kolejną sesję sejmiku województwa opolskiego, która zaplanowana jest na 23 lutego 2021 roku.

 

Do zaistniałej sytuacji odniósł się też marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, który powiedział, że w koalicji rządzącej województwem opolskim nic złego się nie dzieje. Wynika to jego zdaniem i wielkiego szacunku do siebie i porozumienia podpisanego z początkiem bieżącej kadencji: „Chcemy tylko, aby sytuacja była przejrzysta. Żeby nasz urząd funkcjonował w sposób transparentny. Żeby wszelkie uzgodnienia oparte były na zasadach prawnych i formalnych i abyśmy byli pewni, że wszystko dobrze zafunkcjonuje. Jednocześnie na prośbę koalicjanta, ale też ze względu na swój komfort pracy i współpracy poprosiłem, aby odwołanie marszałka dr. Romana Kolka odbyło się z dopiero dniem 22 lutego 2021 roku. Jest nam potrzebna jego praca i współpraca w tak ważnych dla mnie obszarach”. Ostatecznie radni podjęli uchwałę o odwołaniu dr. Kolka z dniem 22 lutego.

Krzysztof Świerc

Show More