Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Małe wielkie ziółko

Liście, owoce i korzenie pietruszki od stuleci wykorzystywane są w medycynie ludowej i używane jako składnik zdrowej diety. Warto wiedzieć, że pietruszka zwyczajna jest bardzo bogata m.in. w prowitaminę A, witaminę C i szereg soli mineralnych.

Zawarte w pietruszce minerały, takie jak wapń, magnez i potas, pozytywnie wpływają na krążenie krwi, a kryjące się w niej żelazo pomaga zwalczać anemię. Pietruszka pomaga również usuwać toksyny z organizmu. Właściwości tej rośliny dotyczą także menstruacji. Pomaga wywołać spóźnioną miesiączkę, wzmacnia krwawienie. Pietruszka zwyczajna to również sprawdzony sposób na bóle menstruacyjne.

Sięgaj po nią koniecznie
Jej działanie rozkurczające dobrze wpływa na mięśnie miednicy, a wywar z pietruszki polecany jest na problemy z pęcherzem, prostatą i nerkami. Z kolei korzeń pietruszki ma właściwości moczopędne i jest stosowany w obrzękach i problemach z zatrzymaniem płynów w ciele. Na uwagę zasługuje fakt, że natka pietruszki zawiera kilka razy więcej witaminy C niż owoce cytrusowe! Jest też jednym z najbogatszych źródeł prowitaminy, A, chlorofilu, wapnia, sodu, magnezu i żelaza. Pietruszka stosowana jest w astmie, problemach z pęcherzem, kaszlu, odświeża oddech i maskuje nieprzyjemny zapach, np. czosnku. Może być również stosowana przy zatrzymaniu wody, płynów, dolegliwościach trawiennych, wysokim ciśnieniu, wzdęciach, gazach, problemach z nerkami, prostatą, dolegliwościach wątroby, braku lub nieregularnych miesiączkach. Jeśli masz takowe problemy, koniecznie sięgaj po pietruszkę.

W medycynie naturalnej pietruszkę stosuje się zwykle pod postacią naparów i napojów.
Foto: Healthy Living

Pamiętaj o natce
Na uwagę zasługuje też natka pietruszki, która może być stosowana we wspomaganiu leczenia dróg moczowych i kamicy nerkowej. Ponadto ma działanie przeciwnowotworowe i zapobiega anemii, wykazuje właściwości antyseptyczne, wpływa pozytywnie na proces trawienia i zapobiega infekcjom układu moczowego. Zawarta w natce pietruszki witamina A dobrze działa na wzrok, szczególnie o zmierzchu. Dzięki temu surowa natka często stosowana jest jako dodatek do potraw i surówek. Co ważne – zachowuje ona większość swoich właściwości także w postaci suszonej i mrożonej. Jednak gotowana traci część zalet zdrowotnych. Między innymi w dużym stopniu traci witaminę C. Warto też wiedzieć, że najlepszą porą na zrywanie liści pietruszki jest wczesny ranek, kiedy nie ma dużego słońca i liście szybko nie zwiędną. Aby wysuszyć liście pietruszki, należy je rozłożyć na płaskiej powierzchni i pozostawić w miejscu, gdzie występuje cień i wieje wiatr.

Warto wiedzieć
Liście pietruszki można zamrażać w foremkach na lód i przechowywać w woreczkach foliowych. W medycynie naturalnej pietruszkę stosuje się zwykle pod postacią naparów i napojów. Należy jednak pamiętać o tym, że kobiety w ciąży nie powinny jej zażywać w tej medycznej formie. Pomijając właściwości zdrowotne pietruszki, można stwierdzić, że jest ona po prostu smaczna. Korzeń dodaje słodyczy i cudownego aromatu zupom – zwłaszcza rosołowi i bulionowi. Obecnie ziele pietruszki rzadko można znaleźć rosnące dziko, za to jest ono uprawiane na całym świecie jako pożywny dodatek do potraw, sałatek i zup. To dowód na to, jak zdrowa jest niepozorna pietruszka.

Karolina Świerc

Show More