Nową przewodniczącą Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Heimat” w Szczytnie została Monika Krzenzek. To najmłodsza wiekiem szefowa w całym regionie, za to z dyplomem menedżerskim.
Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które 6 listopada odbyło się w Stowarzyszeniu Mniejszości Niemieckiej „Heimat” w Szczytnie, przyniosło zmianę warty na stanowisku przewodniczącego oraz zmiany w składzie zarządu tej organizacji. Najpierw członkowie „Heimatu” ustalili, że będą wybierać zarząd w składzie pięcioosobowym. Do tej pory wybierali bowiem siedem osób. W wyniku wyborów do zarządu weszli: Monika Krzenzek, Robert Arbatowski, Helena Samsel i Paweł Samsel oraz Wiesława Zalewska. Dotychczasowy przewodniczący, Edmund Kuciński, nie kandydował. Nowy zarząd stanowisko przewodniczącego zaproponował Monice Krzenzek.
– Szczerze mówiąc, to nie było chętnych na to stanowisko. Uznałam, że skoro mi tę funkcję proponują, to znaczy, że uważają, iż dam radę. Postanowiłam więc się zgodzić i potraktować to jako wyzwanie. Pewne doświadczenie w działalności w organizacjach pozarządowych już mam, a poza tym członkowie zarządu obiecali mi pomagać. Nie mogę sama wszystkiego robić. Jako przewodnicząca mam słuchać, co ludzie mówią, analizować, zachęcać do działania, rozliczać – mówi Monika Krzenzek.
W zarządzie „Heimatu” znalazło się dwoje nowych członków – Robert Arbatowski i Wiesława Zalewska. Robert Arbatowski to prezes Stowarzyszenia „Związek Mazurski”, pomysłodawca i współautor „Słownika mowy mazurskiej” i słownika mazurskiego z rozmówkami „Mazurska gadka”, twórca podcastów „Mazurska Fala”. Pasjonat historii Mazur, mieszkaniec Szczytna.Wiesława Zalewska jest pielęgniarką, zna więc bardzo wielu ludzi. Jest liderką Forum Kobiet w Szczytnie i członkinią Rady Organizacji Pozarządowych w Szczytnie.
Helena Samsel, dotychczasowa skarbniczka „Heimatu”, wnosi do zarządu olbrzymie doświadczenie organizacyjne. Paweł Samsel, jej syn,to z kolei pomysłodawca wielu działań. W tym gronie Monika jest najmłodsza. Ma 27 lat, jest absolwentką ekonomii menedżerskiej po Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W zarządzie „Heimatu” jest od 2016 r. i tyle samo czasu w zarządzie Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur. Jest też jego delegatką do Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Opolu. W swojej organizacji działa niemal od dziecka. Monika lubi śpiewać i od lat startuje w konkursach piosenki niemieckiej, które organizuje stowarzyszenie niemieckie w Ostródzie. Poza tym lubi sport, a szczególnie gry zespołowe. Lubi także współpracować z ludźmi.
– Mamy już pewne plany, ale w pierwszej kolejności chcemy uporządkować sprawy członkowskie, sprawdzić, kto faktycznie należy, a kto nie, zrobić bazę danych, przekonać się, jakie są potrzeby członków w zakresie działalności statutowej i inne. Chcemy upowszechnić Facebooka wśród naszych członków, bo to dobre narzędzie do wzajemnej komunikacji. Ale właściwy plan działania dopiero będziemy budować na spotkaniach zarządu – wyjaśnia Monika.
lek