Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Męska przekąska

Składniki zawarte w pestkach dyni stanowią aktualnie przedmiot licznych badań pod kątem profilaktyki, a w niektórych przypadkach nawet leczenia wielu chorób. Przyjrzyjmy się zatem, jakie korzyści zdrowotne wynikają ze spożywania pestek dyni oraz jaka jest w nich zawartość składników odżywczych oraz ich sposób wykorzystania w diecie.


Choć doniesienia na temat pestek dyni wymagają jeszcze pełnego potwierdzenia i dodatkowych analiz naukowych, już teraz możemy korzystać z ich dobroczynnych właściwości. Pestki dyni są dość kaloryczne – 100 g suszonych nasion dostarcza 559 kcal i niemalże 50 g tłuszczu, dlatego należy zjadać je z umiarem. Ich walory przede wszystkim powinni docenić mężczyźni, gdyż – z uwagi na bardzo wysoką zawartość cynku mogą – przyczynić się do poprawy sprawności seksualnej i płodności.

Porcja cynku i omega-3

Co więcej, mogą okazać się również pomocne u panów z przerostem prostaty, należy jednak pamiętać, aby w przypadku takich jednostek chorobowych składnik diety nie zastępował ani konsultacji lekarskiej, ani zaordynowanej przez lekarza terapii. Powyższe tezy posiadają swoje pokrycie w badaniach naukowych. Jak bowiem odnotowano, u mężczyzn z obniżonym poziomem testosteronu i zmniejszoną ruchliwością plemników występuję niewielki lub znaczny niedobór cynku. Natomiast suplementacja tego pierwiastka przez 50 dni w dawce 60 mg przyczynia się do olbrzymiego wzrostu liczby plemników. Jeśli do tego dołączymy informacje o roli cynku w profilaktyce infekcji dróg oddechowych, wpływie na poprawę stanu włosów czy chociażby właściwościach antywolnorodnikowych, udział pestek dyni w naszej codziennej diecie powinien znacząco wzrosnąć. Mało tego – pestki dyni aż w 30 do 40% składają się z oleju zawierającego fitosterole i kwasy omega-3. Te ostatnie wykazują udowodnione działanie przeciwzapalne, przyczyniają się do hamowania procesów miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, ograniczają odkładanie się złogów cholesterolu, wspomagają kondycję narządu wzroku oraz wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego.

Pestki dyni są dość kaloryczne – 100 g suszonych nasion dostarcza 559 kcal i niemalże 50 g tłuszczu.
Foto: Unsplash

Właściwości przeciwpasożytnicze i nie tylko

Warto również wiedzieć, że w niektórych kulturach jeszcze w dzisiejszych czasach pestki dyni funkcjonują jako lek. Mowa tutaj m.in. o medycynie chińskiej, która wykorzystuje je w celu złagodzenia niektórych dolegliwości związanych z podwyższeniem poziomu cukru we krwi. Korzystne właściwości pestek dyni dotyczą również żołądka i jelit. Jak wskazuje coraz więcej badań, zawarta w nich kukurbitacyna może efektywnie wspomóc leczenie chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego, np. zakażeń tasiemcem czy owsikiem. Efekt ten związany jest ze szczególną zdolnością tej substancji do uszkadzania układu nerwowego pasożytów. Oczywiście pamiętajmy, aby w tym przypadku pestki dyni nie zastępowały leczenia zaordynowanego przez lekarza, a jedynie je uzupełniały. Wówczas uzyskamy najlepsze efekty! Składniki odżywcze w nasionach dyni mogą także pomóc chronić przed cukrzycą typu 2. W jednym eksperymencie szczury z cukrzycą zaczęły wracać do zdrowia po diecie zawierającej mieszankę nasion lnu i dyni. Nasiona są także dobrym źródłem magnezu. Badania sugerują, że każde 100 mg dziennego wzrostu spożycia magnezu zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 o ok. 15%. 100 g porcja pestek dyni może zawierać ponad 90 mg magnezu, a jego niski poziom może upośledzać wydzielanie insuliny i obniżać wrażliwość na ten hormon.

Karolina Świerc

Show More