Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Młodzież będzie recytować poezję

To jeden z najstarszych projektów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, w którym co roku biorą udział setki uczniów na Opolszczyźnie. Mowa o niemieckojęzycznym konkursie recytatorskim „Młodzież recytuje poezję”, organizowanym od 1994 r. Już niebawem etap szkolny konkursu.


Co roku konkurs recytatorski składa się z czterech etapów: szkolnego, gminnego, rejonowego i finału, do którego kwalifikują się najlepsi z najlepszych. W lutym i marcu odbywa się etap szkolny, potem gminny. Do 31 marca muszą być znane nazwiska uczestników konkursu, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego. Eliminacje rejonowe odbędą się w tym roku w sześciu miejscowościach województwa opolskiego: 14 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury w Białej, 17 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie, 19 kwietnia w Łubniańskim Ośrodku Kultury w Łubnianach, 21 kwietnia w Domu Kultury w Ozimku, 24 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Cisku oraz 26 kwietnia w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie. – Wyniki eliminacji rejonowych udostępnimy u nas na stronie internetowej.

Co roku konkurs recytatorski składa się z czterech etapów: szkolnego, gminnego, rejonowego i finału, do którego kwalifikują się najlepsi z najlepszych.
Foto: TSKN

Najlepsi zostaną zakwalifikowani do finału, który prawdopodobnie odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Na razie jeszcze nie wiemy, gdzie on się odbędzie, ale raczej w Opolu. O miejscu poinformujemy w późniejszym terminie – mówi Sabina Kawecka, koordynatorka konkursu recytatorskiego z TSKN. W samym regulaminie konkursu nic się w tym roku nie zmieniło. – Uczestnicy przygotowują dwa wiersze do recytacji w języku niemieckim. Mogą to być dowolne utwory, za inspirację może posłużyć nasze kompendium z utworami, ale nie ma takiego obowiązku. Finaliści zaprezentują tylko jeden wiersz – podkreśla Sabina Kawecka. Na stronie www.skgd.pl dostępne są zebrane wiersze, które recytowali uczestnicy konkursu w ubiegłych latach. Jak zwykle przy ocenie recytacji będą brane pod uwagę: wymowa, intonacja, dobór repertuaru oraz ogólne wrażenie artystyczne. – Warto też pamiętać o tym, że recytacja polega na pracy słowem, a nie gestem, a ubiór recytatora powinien stanowić jedynie tło jego wypowiedzi artystycznej, stąd zalecamy skromny strój – dodaje Sabina Kawecka.

Regulamin konkursu również jest dostępny na stronie www.skgd.pl. Konkurs jest finansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec, za pośrednictwem VDG.

A. Durecka

Show More