Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nerwy na wodzy

Orzechy laskowe cechują się bogactwem cennych substancji odżywczych, niezbędnych dla zachowania zdrowia. Na tle innych orzechów wyróżniają się przede wszystkim wysoką zawartością witaminy E, nazywanej witaminą młodości i płodności. Są także bardzo często wymieniane jako składnik zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety. Zawierają bowiem witaminy i minerały korzystnie wpływające na funkcjonowanie całego organizmu.


Między innymi zapobiegają nadciśnieniu, miażdżycy i zakrzepom. Są skarbnicą potasu, który reguluje ciśnienie krwi. Ponadto zawierają duże ilości błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych, obniżających poziom złego cholesterolu, a tym samym zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy. Z kolei witamina E zawarta w orzechach laskowych przeciwdziała sklejaniu się płytek krwi, co mogłoby doprowadzić do powstania zakrzepów. Poza tym poprawia płodność i potencję, bo dba o właściwe funkcjonowanie narządów rozrodczych. Korzystny wpływ na potencję i płodność mają także witaminy z grupy B, które wspomagają wydzielanie hormonów płciowych.

Szczupła sylwetka

Orzechy laskowe wzmacniają też układ nerwowy dzięki zawartości witamin z grupy B. Poprawiają pamięć i sprawność myślenia. Podobne właściwości wykazuje magnez, którego spore ilości również występują w orzechach laskowych. Warto więc sięgać po nie zwłaszcza w okresach wzmożonego stresu, zmęczenia psychicznego i napięcia nerwowego. Ponadto orzechy laskowe mają niski indeks glikemiczny, dlatego bez obaw mogą sięgać po nie osoby chorujące na cukrzycę. Co ciekawe, śmiało mogą je jeść też osoby na diecie odchudzającej. Co prawda są one kaloryczne, ale zdaniem naukowców zawarty w nich tłuszcz nie tylko nie tuczy, ale wręcz stymuluje procesy przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej. Orzechy laskowe mogą zatem sprzyjać utracie zbędnych kilogramów – za sprawą kwasów tłuszczowych jednonienasyconych świetne efekty zauważą szczególnie osoby, które mają tzw. oponkę i marzą o płaskim brzuchu. Należy jednak pamiętać, że jak wszystkie produkty, orzechy laskowe też trzeba spożywać w umiarkowanych ilościach.

Orzechy laskowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w kuchni.
Foto: Healthy Living

Zastosowanie w kuchni

Orzechy laskowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w kuchni – doskonale komponują się zwłaszcza z potrawami słodkimi i słono-pikantnymi. Znakomicie sprawdzają się jako dodatek do ciast czy deserów, odżywczych owsianek bądź zdrowych ciasteczek zbożowych. Mogą być także składnikiem sałatek, wspaniale wzbogacą dania z białym mięsem i makarony. Możemy też przygotować masło orzechowe, którego później można używać do kanapek lub wykorzystać jako bazę do domowych lodów. Jak jednak przechowywać orzechy laskowe, by móc w pełni korzystać z ich właściwości? Zaleca się, by trzymać je w ciemnych pojemnikach innych niż plastikowe, ponieważ pod wpływem ciepła i światła szybciej jełczeją.

Kto nie powinien jeść orzechów laskowych
Choć orzechy laskowe są nie tylko pyszne, ale i zdrowe, nie wszyscy mogą cieszyć się ich smakiem oraz prozdrowotnymi właściwościami. Najważniejszym przeciwwskazaniem do ich spożywania jest oczywiście alergia na orzechy. Uczulenie może się objawiać: swędzeniem, pieczeniem i obrzękiem jamy ustnej oraz gardła, obrzękiem warg i twarzy, problemami z oddychaniem, wymiotami i biegunką, pokrzywką. W niektórych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Orzechy laskowe nie są zalecane także osobom na diecie lekkostrawnej. Należą one bowiem do grupy produktów ciężkostrawnych, więc w nadmiarze mogą powodować takie dolegliwości jak: bóle brzucha, wzdęcia, nudności i wymioty.

Karolina Świerc

Show More