Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nie tylko dla sportowców

Kozieradka to roślina, którą wykorzystuje się nie tylko w kuchni, ale także w kosmetologii i lecznictwie. Jest ona składnikiem diety osób chorych na wrzody, ale także tych, którzy uskarżają się na stałe obniżenie poziomu cukru we krwi.


Kozieradka, inaczej zwana koniczyną grecką, jest rośliną jednoroczną z rodziny bobowatych. Najczęściej dorasta do 60 cm wysokości. Kozieradka kwitnie w czerwcu i lipcu, zapylona przez owada wydziela słodki, nawet nieco mdły, korzenny zapach.

Działanie kozieradki
Do najważniejszych zalet kozieradki zalicza się wspieranie organizmu przy wszelkich dolegliwościach związanych z układem pokarmowym, ale także ze zmianami skórnymi. Kozieradka idealnie zmiękcza skórę przy cystach, czyrakach, redukuje poziom cukru we krwi. Znacznie też zwalnia opróżnianie żołądka, obniża ciśnienie krwi, reguluje i stymuluje wydzielanie śluzów, co pomaga usuwać alergeny z układu oddechowego. Do innych działań kozieradki należy łagodzenie wszelkich stanów zapalnych i infekcji. Poza tym to znakomite źródło krzemu, żelaza i selenu. Według opinii niektórych roślina ta może działać jak afrodyzjak, ponieważ znacznie podwyższa poziom testosteronu. Wysoki poziom tego hormonu powoduje też, że tkanka tłuszczowa jest spalana w szybszym tempie, a dodatkowo możliwe jest szybsze kształtowanie mięśni. Do tego kozieradka bardzo pozytywnie wpływa też na samopoczucie. Poza tym posiada działanie mlekopędne, żółciopędne, moczopędne, a także rozkurczowe, co spowodowane jest tym, że roślina ta pobudza do działania jelita, żołądek i trzustkę. Dodatkowo wspiera proces wypróżniania, a także aktywuje procesy wytwarzania czerwonych krwinek i wspiera proces regeneracji uszkodzonych tkanek.

Kozieradka jest najczęściej stałym elementem mieszanki indyjskiej, a także curry i mieszanek stosowanych do przyprawiania ryb.
Foto: Healthy Living

Uniwersalna roślina
Kozieradka jest również stosowana zewnętrznie. Przykładowo może być okładem albo płukanką. Składniki kozieradki działają przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, a także zmiękczająco i regeneracyjnie. Jest to zdecydowanie uniwersalna roślina, którą można wykorzystać zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji o urodę. Według ekspertów dzięki niej szybko można poradzić sobie m.in. z wypadającymi włosami. Wcierki z kozieradki dają pierwsze efekty już po tygodniu stosowania. Jednak choć kozieradka jest tak skuteczna, to ma też swoje wady. Przede wszystkim specyficzny zapach, który może utrzymywać się na włosach przez jakiś czas. Niemniej jest to skuteczny sposób na walkę z nadmiernym ich wypadaniem. Na uwagę zasługuje też to, że kozieradka jest najczęściej stałym elementem mieszanki indyjskiej, a także curry i mieszanek stosowanych do przyprawiania ryb. Nasiona kozieradki to również składnik bardzo oryginalnego przepisu na chałwę. Czasem roślina ta dodawana jest do mąki, aby uzyskać pikantny smak. Nie ma też żadnych przeciwwskazań co do formy podawania kozieradki. Może być stosowana jako jeden z elementów dania, ale może także stanowić główny element posiłku. Kozieradka może być nie tylko składnikiem przyprawy, ale też naparem czy herbatką. Jednak kobiety w ciąży lub karmiące powinny konsultować stosowanie kozieradki z lekarzem prowadzącym.

Karolina Świerc

Cytat
Kozieradka jest dobra na dolegliwości związane z układem pokarmowym, ale także na zmiany skórne.

Show More