Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pożyteczny półpasożyt

Jemioła kojarzy się z okresem świąt Bożego Narodzenia. Pocałunek pod gałązką tej rośliny ma podobno przynosić szczęście w miłości. To jednak nie jedyna jej zaleta. Okazuje się, że ta niepozorna roślina wykazuje szereg właściwości zdrowotnych i nie jest wyłącznie symbolem świąt.


Należy podkreślić, że zielony krzew jemioły w kształcie kuli jest półpasożytem, który żeruje na drzewach. Z tego też powodu nie przez wszystkich jest pozytywnie odbierana, a czasami jest tępiona. Z drugiej strony jemioła wykazuje szereg zdrowotnych właściwości dla człowieka, z których warto korzystać. O jej skuteczności świadczy choćby to, że od dawna z dużym powodzeniem używana jest w medycynie naturalnej.

Rozwiąże wiele problemów

Między innymi uważa się, że roślina ta bardzo dobrze oddziałuje na układ krążenia. Obniża ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne i pozytywnie wpływa na kondycję serca. Poza tym jemioła bardzo szybko, skutecznie i na długo wzmacnia też układ odpornościowy człowieka, a dodatkowo, może przede wszystkim, potrafi niszczyć komórki nowotworowe. Na uwagę zasługuje fakt, że obecnie prowadzone są zaawansowane badania, które mają potwierdzić skuteczność tej rośliny w terapii antyrakowej. Jeśli potwierdzą one działanie jemioły, roślina ta może stać się rozwiązaniem problemu tej strasznej choroby i nadzieją dla wielu chorych. Poza tym jemioła działa moczopędnie, rozwiązując problemy wielu osób z zatrzymywaniem się wody w organizmie, i co za tym idzie – puchnięcie. Do tego wykazuje także właściwości uspokajające i może być stosowana w celu złagodzenia dolegliwości związanych z menopauzą. Czasami bywa używana także przy zaburzeniach miesiączkowania oraz krwotokach z nosa.

Jemioła to roślina trująca, z dawkowaniem nie należy przesadzać.
Foto: Unsplash

Stosowanie jemioły

O skuteczności jemioły świadczy m.in. też to, że jest ona składnikiem wielu leków. Żeby jednak korzystać z dobrodziejstw tej rośliny, nie musimy od razu biec do apteki po lek lub suplement na bazie jemioły. Możemy bowiem sami przygotować lekarstwa z niej w domowym zaciszu. Potrzebne będą jedynie liście i łodygi jemioły bez owoców, które zbieramy między grudniem a marcem. Liście i łodyżki należy ususzyć, a następnie używać ich do przygotowywania leczniczych naparów. Ale uwaga! Pomimo że jemioła wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości i pomoże nam na wiele dolegliwości, należy bardzo uważać z jej przyjmowaniem. Jest to roślina trująca! Co za tym idzie, jej przedawkowanie może mieć nieprzyjemne skutki uboczne. Działania niepożądane nadmiaru jemioły to przede wszystkim wymioty, drgawki i biegunki. Jeśli tak się stanie, nie zwlekaj! Potrzebujesz szybkiej konsultacji z lekarzem. Znajdź go jak najszybciej i bezzwłocznie umów wizytę stacjonarną u specjalisty.

Karolina Świerc

Show More