Już niebawem archiwalne wydania największej gazety Niemców w Polsce dostępne będą w Internecie. Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej pozyskało środki na digitalizację kolejnych mutacji poprzedzających dzisiejszy „Wochenblatt.pl”, czyli tytułów: „Oberschlesische Nachrichten”, „Oberschlesische Zeitung” i „Schlesisches Wochenblatt”.
– O ile wydania gazety z lat późniejszych (od 2008 r.) dostępne są w bazie Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, to dostępność egzemplarzy z początkowego okresu działalności jest ograniczona tylko do stacjonarnych zasobów archiwalnych – mówi Michał Matheja, kierownik Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. Tymczasem z punktu widzenia pamięci i poszerzania wiedzy to początkowy okres, bezpośrednio po rejestracji stowarzyszeń mniejszościowych w czasie przełomu ustrojowego, jest najbardziej interesujący. Wypełnienie tej luki będzie tym cenniejsze, że w cyfrowych zasobach Centrum znajduje się już część wydań „Arbeiterstimme”, wydawanej na Dolnym Śląsku w latach 50. XX w. dla tzw. Niemców uznanych.
Michał Matheja: – W przyszłości cała kolekcja będzie dostępna online.
Digitalizacja dotyczy poprzedników „Wochenblatt.pl” wydawanych w latach 1990–1995, czyli ok. 190 najstarszych numerów czasopisma mniejszości niemieckiej, ukazujących się pod tytułami: „Oberschlesische Nachrichten”, „Oberschlesische Zeitung” i „Schlesisches Wochenblatt”. – Te zeskanowane w całości archiwalne wydania będą dostępne dla zainteresowanych w Otwartym Systemie Archiwizacji. Tam zresztą znajdują się już nasze różne dokumenty, ale tylko z krótkim opisem, ze względu na wrażliwe dane, jakie mogą zawierać. Natomiast wydania gazety będą oczywiście dostępne w całości – mówi Michał Matheja. Informacje na temat zasobów Centrum obejmujących obecnie ponad 120 000 stron dokumentów dostępne są pod adresem: https://zbioryspoleczne.pl/archiwa/PL_1042.
Celem projektu jest poszerzenie wiedzy odbiorców, w szczególności mieszkańców województwa opolskiego, na temat mniejszości niemieckiej w początkowym okresie po przełomie ustrojowym oraz popularyzacja i utrwalenie efektów pracy Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. – W planach jest digitalizacja kolejnych numerów czasopism, tak aby w przyszłości cały zbiór był dostępny online – mówi Michał Matheja. Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej realizuje projekt ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego w ramach konkursu „Wielokulturowe Opolskie”.