Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Thursday, July 7, 2022

Promowanie małych ojczyzn (+Audio)

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej ogłasza konkurs dla miłośników historii lokalnej pt. „Mój Hajmat – moja ojczyzna”. – Tym razem chcemy ocalić od zapomnienia ciekawe, nietuzinkowe dzieje miejscowości. Konkurs dotyczyć będzie historii pomników, losów ludzkich oraz legend, związanych z miejscowościami zarówno na Górnym Śląsku jak i na Warmii i Mazurach – informuje Martyna Halek z DWPN.

 

Dom Współpracy Polsko Niemieckiej organizuje konkurs w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej. – Mamy świetną stronę internetową e-historie.pl, na której można odsłuchać wszystkie do tej pory zebrane relacje świadków czasu. Mogą one posłużyć do inspiracji dla osób, które chciałby wziąć udział w konkursie – mówi Martyna Halek. Organizatorzy konkursu proszą jednak nie o nagrywanie relacji, ale o teksty. – Chodzi nam o teksty, dotyczące historii lokalnej, które będą opisywały dzieje na przykład jakiegoś konkretnego budynku, pomnika, ale też ludzi, którzy byli związani z daną miejscowością. Może we wsi funkcjonuje jakaś legenda, która można by spisać. Albo w pobliżu jest jakieś fascynujące miejsce, znane tylko miejscowym, które ma ciekawą historię. Jest wiele możliwości, tak więc liczymy na kreatywność uczestników konkursu – mówi Martyna Halek. Do pracy pisemnej należy też dołączyć dokumentację fotograficzną. Mogą to być zarówno archiwalne zdjęcia lub ich kopie, jak i zdjęcia zrobione specjalnie na konkurs. – Zachęcamy do udziału w konkursie wszystkich zainteresowanych ocaleniem od zapomnienia miejsc oraz losów ludzkich. Konkurs ma służyć jednak również budowaniu świadomości, dotyczącej walorów historycznych naszych małych ojczyzn. Być może w trakcie szukania materiałów do konkursu odnajdziemy unikatowe źródła wiedzy o regionie. Warto spróbować – mówi Martyna Halek.

 

Fotografia z archiwum rodziny Duda, dostępnego na stronie www.e-historie.pl
Foto: www.e-historie.pl

Zgłoszenia wraz z opisem wybranego miejsca, obiektu, postaci należy przesyłać do 12. czerwca na adres martyna.halek@haus.pl

adur

Show More