Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Przyjaźń przez duże P

Niemiecki land Nadrenia-Palatynat podarował województwu opolskiemu 10 000 maseczek FFP-2 chroniących przed zakażeniem koronawirusem. Maseczki już wkrótce będą rozdysponowywane pomiędzy instytucjami pomocy społecznej.

 

Władze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego podkreślają, że od samego początku pandemii koronawirusa mogli i mogą nadal liczyć na przyjaciół z Nadrenii-Palatynatu, który jest niemieckim regionem partnerskim województwa opolskiego. Marszałek Andrzej Buła oraz wicemarszałek Roman Kolek byli i są w stałym kontakcie z premierem Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer, dzięki czemu możliwa jest ciągła wymiana doświadczeń oraz wzajemna pomoc. Jednocześnie, co bardzo ważne, cały czas wzmacniane są mosty przyjaźni pomiędzy oboma regionami.

 

Owocne starania marszałków

Dzięki staraniom marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły i wicemarszałka Romana Kolka (mniejszość niemiecka) w tym tak trudnym dla społeczeństwa okresie pandemii zorganizowano spotkania dla lekarzy z obu zaprzyjaźnionych z sobą regionów. Dzięki temu lekarze mieli okazję do wymiany wiedzy na temat walki z koronawirusem w najtrudniejszym okresie pandemii. Jednocześnie umożliwiono bardzo szybki zakup nowoczesnych respiratorów, które zostały wyprodukowane w Nadrenii-Palatynacie, a które już od wielu miesięcy służą pacjentom Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. W obu regionach w stałym kontakcie pozostają również instytucje odpowiedzialne za niwelowanie wszelkich negatywnych następstw trwającej wciąż pandemii koronawirusa.

 

Znak solidarności

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego jest bardzo wdzięczny za kolejny dar otrzymany z Nadrenii-Palatynatu – 10 000 maseczek FFP-2, chroniących przed zakażeniem koronawirusem. Władze urzędu wystosowały podziękowanie, podkreślając również, że jest to także wspaniały znak solidarności, który jeszcze bardziej ugruntowuje, wręcz cementuje przyjaźń regionu opolskiego z Nadrenią-Palatynatem. A ta – dodajmy dla przypomnienia – zapoczątkowana została przed trzema dekadami. Korzystając z okazji, warto też podkreślić, że w 2021 roku obchodzimy 20-lecie podpisania oficjalnej umowy o współpracy województwa opolskiego z Nadrenią-Palatynatem. Jak widać, współpraca ta stale się rozwija, a przysłowie o prawdziwych przyjaciołach, których poznaje się w biedzie, w tym wypadku okazuje się szczególnie prawdziwe.

Opracował Krzysztof Świerc

Show More