Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Roślinny lekarz

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkim skarbem jest niepozorna rzeżucha, która kojarzy nam się przede wszystkim z Wielkanocą. Tymczasem roślinka ta skrywa w sobie wiele wartości odżywczych. Wyróżnia się dziewięć jej odmian, od hodowanych w specjalnych akwariach po rosnące dziko na łące.


Jednak dla naszego zdrowia najważniejsza jest jadalna odmiana – rzeżucha ogrodowa. Jest ona bogatym źródłem wielu witamin i wartości odżywczych. Zawiera sporo witaminy C, która nadaje jej właściwości wspomagające pracę układu krwionośnego. Ponadto jest bogatym źródłem witaminy K, witaminy A i witamin z grupy B. Poza tym rzeżucha jest także bogata w takie składniki jak: kwas foliowy, wapń, cynk, fosfor, siarka, żelazo, chrom i potas.

Lepszy wzrok, chroni przed rakiem

Właściwości rzeżuchy mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu kostnego, bo zapobiega utracie wapnia z kości. Dzięki swoim właściwościom rzeżucha zwiększa też przyswajalność żelaza, którego zawiera sporo. Dlatego osoby cierpiące na anemię powinny częściej dodawać rzeżuchę do swoich potraw. Do tego witamina C, której też bardzo dużo kryje się w tej roślince, wykazuje działanie antynowotworowe, przez co polecana jest palaczom – cierpią oni na niedobór witaminy C. Oprócz tej witaminy rzeżucha posiada wiele innych przeciwutleniaczy, które chronią nas przed nowotworami. Głównie zaś osoby, które narażone są na zachorowanie na raka płuc, powinny spożywać więcej rzeżuchy. Zawarte w niej izotiocyjaniany zapobiegają bowiem tej niebezpiecznej chorobie. Poza tym jedzenie rzeżuchy pozwoli nam przyswoić także witaminy K i PP. Roślinka ta doskonale wpływa też na nasz wzrok. Częste spożywanie rzeżuchy ochrania siatkówkę przed niebezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym! Do tego zawarte w niej zeaksantyna oraz luteina sprawiają, że znacznie lepiej widzimy, ale to nie wszystko. Ostry smak rzeżuchy poprawia apetyt. Dlatego warto ją od czasu do czasu „przemycić” do ulubionych potraw małego niejadka lub seniora, który nie chce jeść. Rzeżucha jest również źródłem jodu, który dobrze wpływa na tarczycę, a więc będzie świetna dla osób, które borykają się z niedoczynnością tego gruczołu.

Rzeżucha doskonale sprawdza się jako dodatek do kanapek, sałatek, omletów i past jajecznych.
Foto: Healthy Living

Trzyma nerwy na wodzy

Z kolei magnez zawarty w tej roślinie jest nieodzowny do prawidłowego funkcjonowania układów nerwowego i mięśniowego. Dzięki zawartości magnezu i potasu rzeżucha wspiera osoby narażone na ciągły stres. Regularnie spożywana może pomóc także na takie dolegliwości jak: cukrzyca, choroby trzustki, układu krążenia, nerek, reumatyczne, egzemy i trądzik. Poza tym rzeżucha to bogate źródło wapnia, a wiemy, że dzięki temu pierwiastkowi poprawia się stan naszych kości, sprawnie funkcjonuje układ krwionośny i mięśniowy. Wapń uczestniczy również w procesach przemiany materii. W kiełkach rzeżuchy znajdziemy także chrom i potas. Oprócz wspomnianych pierwiastków roślina ta zawiera też siarkę, która doskonale wpływa na stan włosów i paznokci. Z kolei antyoksydanty przyczyniają się do zahamowania procesów starzenia. Rzeżucha znana jest także ze swoich właściwości oczyszczających, co pomaga pozbyć się niedoskonałości skórnych, np. trądziku. Spożywanie rzeżuchy służy więc nie tylko naszemu zdrowiu, ale i urodzie. Podsumowując, należy podkreślić, że rzeżucha jest cennym źródłem wielu witamin i składników odżywczych i na pewno warto włączyć ją do codziennego menu. Ma także szereg zastosowań w kosmetyce, więc może poprawić nie tylko zdrowie, ale i urodę. Rzeżucha doskonale sprawdza się jako dodatek do kanapek, sałatek, tostów, omletów i past jajecznych, a także do twarożku. Możemy też urozmaicić nią ulubioną zupę.


Karolina Świerc

Show More