Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

To nie lipa

Lecznicze właściwości ziół znane są od setek lat i do dziś mają mnóstwo swoich zwolenników. Wśród ziół leczniczych z pewnością można wymienić kwiaty lipy. Latem pięknie pachną, a zimą łagodzą objawy przeziębienia, grypy czy anginy. Napar z kwiatów lipy można pić także w stanach spadku odporności oraz w czasie gorączki, ale to nie wszystkie jej zalety.


Kwiat lipy działa rozgrzewająco, co jest dodatkowym atutem w przypadku przeziębienia. Jednocześnie ma niezwykłe właściwości jeśli chodzi o nasze samopoczucie psychiczne. Na przykład herbata z lipy może działać jako środek uspokajający lub nasenny oraz wspomóc leczenie depresji. Kwiaty lipy, podobnie jak liście tego drzewa, zawierają wiele prozdrowotnych składników, takich jak: flawonoidy, aminokwasy, kwasy organiczne, olejek lotny, witaminy, sole mineralne.

Herbata z kwiatów lipy pomoże też osobom, które czują wzmożone napięcie nerwowe.
Foto: Unsplash

Angina, grypa, żołądek pod kontrolą
Najczęściej jednak napar z lipy stosuje się podczas przeziębienia i grypy. Działa on bowiem napotnie i przeciwgorączkowo, dlatego może pomóc obniżyć temperaturę ciała. Jednocześnie łagodzi ból gardła i zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości w przypadku anginy i grypy. Zawarte w kwiatach lipy substancje śluzowe działają osłaniająco, łagodzą kaszel i chrypę. Napar zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości w przypadku anginy czy zapalenia oskrzeli. Do tego liście lipy mają działanie wykrztuśne oraz przeciwzapalne, a napar z lipy pomaga na dolegliwości trawienne. Ma bowiem właściwości rozkurczające i przeciwbólowe, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, a zawarte w niej substancje śluzowe działają łagodząco na śluzówkę żołądka. Na uwagę zasługuje też fakt, że kwiaty lipy zawierają flawonoidy o właściwościach antyoksydacyjnych. Co za tym idzie – usuwają z organizmu wolne rodniki, co może mieć znaczenie w profilaktyce wielu chorób i zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworu. Jednocześnie lipa opóźnia proces starzenia się.

Odpręż się i zrelaksuj
Herbata z kwiatów lipy pomoże też osobom, które czują wzmożone napięcie nerwowe. Relaksująco działa nie tylko napar, ale i kąpiel. Olejki eteryczne zawarte w kwiatostanie działają odprężająco. Dlatego osobom, które mają problemy ze snem, zaleca się wypić napar z liści na godzinę przed położeniem się do łóżka. Napar z liści lipy stosuje się także w kosmetyce, w postaci płukanek czy okładów. Polecany jest do cery trądzikowej, gdyż łagodzi stany zapalne, podrażnienia i redukuje wydzielanie sebum. Skóra po lipowej kuracji staje się zregenerowana, bardziej napięta i elastyczna. Okłady można także stosować na miejsca bolesne, w które ukąsiły owady. Ekstrakt z kwiatów lipy używany jest jako płukanka do włosów suchych i zniszczonych, stosowany jest także pomocniczo w leczeniu łupieżu. Warto też wiedzieć, że liście lipy są jadalne i sprawdzą się świetnie jako dodatek do sałatki. Aby ją przygotować, wystarczy do pokrojonych ogórków i pomidorów dodać rozdrobnione młode liście lipy. Całość polewamy oliwą, dodajemy kilka kropel octu oraz sól i pieprz do smaku.

Przepis na napar
Przepis na zdrowotny napar jest banalnie prosty. Jedną łyżkę wysuszonych kwiatów lipy wsypujemy do szklanki i zalewamy wrzątkiem. Czekamy ok. 20 minut, aż susz odda swoje właściwości. Do napoju można dodać miód, cytrynę, melisę, rumianek lub sok z malin. Suszone kwiaty można kupić w każdej aptece. Uwaga! Preparatów na bazie lipy nie powinno się stosować w czasie ciąży i karmienia piersią. Nie powinny po nie sięgać również osoby z chorobami serca oraz ze skłonnością do alergii. U niektórych osób kwiaty lipy mogą wywoływać uczulenie, które objawia się swędzeniem, rumieniem, kichaniem i łzawieniem oczu.

Karolina Świerc

Show More