Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Uczyć i bawić

W weekend 23 i 24 listopada w hotelu Szara Willa w Opolu odbyły się warsztaty taneczne pod hasłem „Śląskie i niemieckie ludowe tańce dziecięce”, które zorganizowało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.

Warsztaty prowadziły Elisabeth Fikus oraz Zuzanna Wallach, doświadczone i wieloletnie tancerki zespołu Wal-Nak, które przez kilka lat również prowadziły ten zespół.

W trakcie warsztatów uczestnicy mieli możliwość przyswojenia choreografii do aż ośmiu tańców. Pierwszego dnia ruszył blok tańców śląskich, który rozpoczęła tzw. wiązanka śląska składająca się z takich układów jak rechtor, owczarek i gołąbek – biorący udział w warsztatach mogli przy nich również przetestować swoje głosy, śpiewając tradycyjne przyśpiewki. Na zakończenie dnia, jako wisienka na torcie, na warsztat został wzięty taniec kowol – barwny i teatralny, który na pewno będzie zachwycał widzów.

Uczestnicy warsztatów
Źródło: TSKN

Drugiego dnia przyszedł czas na tańce niemieckie, takie jak: Figurenländer, Kreuzpolka, Schwedentanz i Krotz König. Instruktorki pierwszego i drugiego dnia pokazywały wiele zamienników do bardziej skomplikowanych kroków, tak aby choreografie mogli wykonać zarówno członkowie bardziej zaawansowanych grup, jak i mniejsze dzieci. W przerwach uczestnicy wymieniali się własnymi doświadczeniami oraz pomysłami, mimo że prowadzące wyciskały z nich ostatnie poty, na sali słychać było dużo śmiechu, co tylko potwierdza fakt, iż takie wydarzenia są potrzebne nie tylko do wzbogacania wiedzy uczestników, ale i dla integracji części artystycznej struktur mniejszości niemieckiej.

W czasie warsztatów uczestnicy poznali choreografię aż ośmiu tańcow
Źródło: TSKN

– Liczymy że dzięki tym warsztatom w naszym regionie pojawi się więcej ludowych zespołów tanecznych, które swoją energią, optymizmem, wielokulturowością i barwnymi strojami będą zarażać wszystkich mieszkańców naszego regionu, i nie tylko, miłością do naszej małej ojczyzny – Śląska Opolskiego i jego tradycji – mówi koordynatorka projektu Ewa Janiszewska.

Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny RFN.

TSKN/adur

Show More