Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

W duchu pojednania

Trzy tygodnie po uroczystościach państwowych z okazji 100 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego odbyły się dziś (22.05.) wojewódzkie obchody, które zorganizował samorząd województwa. Uroczystości w Leśnicy i na Górze Św. Anny obok wspomnienia znaczenia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski podkreślały również dramat ówczesnego okresu dla ludności śląskiej niezależnie od tego po jakiej stronie się opowiadała.

 

Pod Pomnikiem Czynu Powstańczego spotkali się przedstawiciele władz samorządowych województwa opolskiego, powiatu strzeleckiego i gminy Leśnica, którzy wcześniej złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym powstańcom w Leśnicy. Podczas modlitwy za poległych w walkach gwardian annogórskiego klasztoru o. Franciszkanów Jonasz Pyka podkreślił: – Powstaniu towarzyszyło wiele ofiar po obu stronach sporu. Dlatego chcielibyśmy, aby to miejsce po latach jednoczyło, a nie dzieliło.

 

Auch in Leschnitz gedachten Vertreter der Woiwodschaftsselbstverwaltung der Gefallenen in den Aufständen.
Foto: UMWO

 

Pamięć o wszystkich ofiarach

W podobnym tonie wypowiadał się również marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, który podkreślał znaczenie powstania i jego konsekwencji dla odrodzonej Polski, a więc zmiany w pierwotnie po plebiscycie z 20 marca 1921 wyznaczonych granic. Nie mniej ważne były jednak straty, jakie poniosła społeczność Górnego Śląska, niezależnie od przynależności narodowej, mówił Andrzej Buła: – Po stu latach od tamtych wydarzeń oddajemy cześć  Wojciechowi Korfantemu i powstańcom oraz wszystkim, po obu stronach konfliktu, którzy ponieśli ofiary, stracili życie, odnieśli rany, cierpieli ból i doznali krzywd. Towarzyszy nam wiekowa pamięć i najwyższy szacunek dla wszystkich śląskich  rodzin, ojców, synów, mężów, matek, żon i córek, braci i sióstr, mieszkających na Śląskiej Ziemi, którzy przeżywali trudny czas powstańczych dni po obu stronach, a ich emocje spotkały się właśnie tu, na Śląsku, a tu każda łza boli tak samo.

 

Głos Mniejszości

Wśród przemawiających był również starosta strzelecki Józef Swaczyna, członek mniejszości niemieckiej. W jego przemowie wybrzmiało m.in. pytanie o wymierne korzyści powstania dla samych mieszkańców Śląska: – Można dzisiaj zadać pytanie czy walczący wtedy na swojej ziemi między sobą Ślązacy różnych opcji do końca wiedzieli, co dobrego dla nich przyniosła to bratobójcza walka, czy polepszył się ich byt? Czy czasem ludzie za nimi stojący nie załatwiali swoich interesów kosztem Ślązaków? Na przestrzeni lat wiemy, że historia Górnego Śląska wielokrotnie była wykorzystywana do różnego rodzaju celów politycznych.

Józef Swaczyna podziękował również, że podczas państwowych obchodów 100 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego był pierwszym samorządowcem, który z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał pierwszą ze 100 pamiątkowych tablic upamiętniających miejsca związane z historią trzech Powstań Śląskich. Jednocześnie jednak zapowiedział: – W imię poszanowania wszystkich walczących stron za chwilę przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej złożą na cmentarzu parafialnym bukiet kwiatów na grobach niemieckich, jak i polskich oraz Kadetów Lwowskich. Nie pozwólmy aby egoizmy narodowe i gloryfikowanie przemocy i zbrodni w imię narodu stały się zarzewiem kolejnych waśni.

 

Vertreter der deutschen Minderheit in der Oppelner Region (v.l.: Józef Swaczyna, Voyemarschallin Zuzanna Donath-Kasiura, Sejmikmitglied Edyta Gola, Sejmikvorsitzender Rafał Bartek und Leschnitz’ Bürgermeister Łukasz Jastrzembski) gedachten am Annaberger Friedhof aller Opfer der Kampfhandlungen.
Foto: SKGD

 

W uroczystościach na Górze Św. Anny udział wzięli również reprezentanci władz Katowic oraz Zakopanego jak i członkowie Stowarzyszenia Pancernego Skorpion, oraz przedstawiciele służb mundurowych, organizacji harcerskich i kombatanckich.

ru

Show More