Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wejdź na wyższy poziom

Cytrulina to aminokwas, który najczęściej stosowany jest w celu poprawy osiągnięć sportowych. Dodatkowo jest pomocna w zwalczaniu demencji, a także osłabienia mięśni i zmęczenia. Dzięki wielu korzystnym właściwościom, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, zwiększa też jego wydolność.


Przyjmowana jako suplement zmniejsza również poziom bólu mięśniowego, zmęczenia treningowego, a jednocześnie zwiększa wytrzymałość podczas wysiłku fizycznego. Warto wskazać, że aminokwas ten podwyższa także wytrzymałość zarówno tlenową, jak i beztlenową podczas długotrwałego wysiłku. Tym samym stosowanie cytruliny po treningu wpływa na poprawę jego długości, zmniejszenie bolesności mięśni oraz pozytywnie rzutuje na regenerację potreningową. Należy zatem wskazać, że po ten aminokwas szczególnie chętnie sięgają sportowcy, którzy dzięki niemu poprawiają wyniki sportowe.

Cytrulina to organiczny związek chemiczny, którego naturalnym źródłem jest arbuz.
Foto: Unsplash

Naturalny afrodyzjak
Cytrulina wspomaga też przyswajanie niektórych białek, pomaga w udrożnieniu żył oraz tętnic. To z kolei przyczynia się do poprawy przepływu krwi, zmniejsza jej ciśnienie, a także usprawnia wydolność organizmu, W efekcie wchodzi on na wyższy poziom funkcjonowania. Cytrulina jest też aminokwasem wpływającym na poprawę procesu przetwarzania amoniaku oraz tlenku azotu w metabolizmie. Przyczynia się również do tzw. poprawy pompy mięśniowej, co wiąże się ze zwiększeniem tlenku azotu we krwi, powodując zwiększony przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Dodatkowo bierze udział w tworzeniu argininy przyczyniającej się do powstawania tlenku azotu (NO). Warto wskazać, że jednoczesna suplementacja cytruliną i argininą zwiększa drożność naczyń krwionośnych i przepływ krwi, co przekuwa się na osiągnięcie lepszej sprawności seksualnej i wzmocnienie erekcji (wzwodu). Należy zatem wskazać, że cytrulina służy zmniejszeniu łagodnych zaburzeń erekcji, które spowodowane są przez zbyt wysokie ciśnienie krwi. Ponadto pozytywnie wpływa na libido i zaliczana jest do naturalnych afrodyzjaków.

Występowanie cytruliny
Cytrulina to organiczny związek chemiczny, którego naturalnym źródłem jest arbuz. Niemniej jednak aminokwas dostępny jest również w aptekach w postaci suplementu diety. Mężczyźni mogą wybrać czystą cytrulinę lub połączoną z kwasem jabłkowym – jabłczan cytruliny. Należy podkreślić, że jabłczan cytruliny zawiera zazwyczaj 60–70% czystej cytruliny, co jest istotne przy dawkowaniu suplementu. Dawkowanie L-cytruliny powinno mieścić się w granicach 4–6 g na dobę. W zaburzeniach erekcji skuteczna jest już dawka 1500–2000 mg czystej cytruliny przyjmowana raz na dobę, najlepiej ok. 1,5–2 godzin przed stosunkiem płciowym. Co ważne, badania wykazują, że najlepsze rezultaty przynosi połączenie L-cytruliny i L-argininy. Jednoczesna suplementacja argininą i cytruliną charakteryzuje się bowiem pewną synergią, co przekłada się na silniejsze działanie, szczególnie jeżeli chodzi o efekt pompy mięśniowej po treningach. Mężczyźni, którzy regularnie trenują, powinni przyjmować suplement zarówno przed, jak i po wysiłku.

Karolina Świerc
trener personalny

Show More