Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Współpraca z tradycją

Już po raz czwarty niemieccy i polscy żołnierze prowadzili prace porządkowe w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Żołnierze Bundeswehry i Wojska Polskiego przebywali w Łambinowicach prawie dwa tygodnie. W czwartek 14 lipca odbyło się uroczyste zakończenie polsko-niemieckiej kooperacji.


Grupa, która w lipcu przyjechała do Łambinowic, składała się z 11 żołnierzy Bundeswehry i 12 żołnierzy Wojska Polskiego. Później do żołnierzy dołączyli jeszcze wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Nysie.

Odsłanianie szaberplacu
Polsko-niemiecka współpraca jest kontynuowana po przerwie spowodowanej pandemią. Jak podkreśla dyrektorka Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, żołnierze przy każdym swoim pobycie wykonują inne prace. Tym razem działali w dwóch miejscach. – Na ogół żołnierze sprzątają teren wokół pozostałości poobozowych przy ruinach baraków. W 2020 r. przeprowadziliśmy pełną konserwację tego terenu, więc w tym roku żołnierzom pozostała w tym miejscu głównie prewencja konserwatorska. Usuwali to, co naniósł wiatr, czyścili liście i studzienki odprowadzające wodę. Najcięższe prace natomiast przeprowadzili na terenie tzw. szaberplacu, wytyczonym przez archeologa dr. Dawida Kobiałkę. Trzeba tam było usunąć naprawdę gęstą, wysoką roślinność, zmielić krzewy w zrębaku. Na tym terenie mają bowiem zostać przeprowadzone badania archeologiczne – mówi dr Violetta Rezler-Wasielewska

Polsko-niemiecka współpraca jest kontynuowana po przerwie spowodowanej pandemią.
Foto: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Orędownicy pokoju
W czwartek odbyło się uroczyste podsumowanie akcji. W wydarzeniu, obok żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej i Szkoły Wojsk Pancernych Münster, Batalionu Pancernego z Bergen oraz rezerwy z Zeven z pułkownikiem Rainerem Grygielem na czele, udział wzięli także konsul RFN Birgit Fisel-Rösle oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nysie – Andrzej Kruczkiewicz – i gminy Łambinowice. „Groby żołnierskie są najlepszymi orędownikami i kazaniami o pokoju” – te słowa Alberta Schweitzera, laureata pokojowej Nagrody Nobla z 1952 r., przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych przytoczył niemiecki podpułkownik Rainer Grygiel, dziękując żołnierzom, którzy przez ostanie 10 dni pracowali wspólnie, by Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach było zachowane i udostępniane zwiedzającym. Na profilu facebookowym Muzeum można obejrzeć film relacjonujący prace żołnierzy.

A. Durecka

Show More